Публично известен факт, доказан от статистиката е, че почти половината бракове у нас завършват с развод. Тази тенденция неминуемо води до въпроса какъв е смисълът на брака, днес и сега, в XXI век?
Ето няколко предположения защо хората все още искат да се обвържат публично, законно, пред държавата и Бога:
1. Признават връзката и ангажимента си.
За голяма част от хората, решили се на стъпката брак, е важно да засвидетелстват любовта си към другия пред всички. Друг е въпросът, че когато обичаш някого, подписът не би трябвало да има значение, но все пак показва желание за ангажимент и отговорност.
2. Обет за моногамност.
Повечето хора наистина вярват, че бракът ще ги защити от изневяра или че поне половинката им сериозно ще се замисли преди да скочи в нечие чуждо легло.
3. Страх от общественото мнение.
Предразсъдъците в обществото често притискат двойките към тази най-важна и сериозна стъпка – бракът. Много от бъдещите младоженци се страхуват от коментарите на близки и роднини, които осъждат безбрачното съжителство.
4. Децата.
Все още битува вярването, че децата трябва да се отглеждат в семейство, в което мама и татко са се врекли един на друг, скрепили са съюза си със „свещения“ подпис в съвета. Истината обаче е, че децата имат нужда най-вече от любовта и грижата на своите родители.
5. Доверие в брачната институция.
Вярата в брака и вечната любов е присъща на характера на романтичните хора. И това е основната причина, която ги тласка към узаконяване на връзката им, в което няма нищо лошо, разбира се. Стига наистина да продължи завинаги.
Снимка: Reuters
Прочетете още: