9 признака на тревожност във връзката. Снимка: istock
Тревожността във взаимоотношенията може да се обясни с чувството на интензивно безпокойство относно романтични или приятелски връзки. За разлика от други форми на тревожност, като генерализирано тревожно разстройство и паническо разстройство, специалистите нямат конкретни насоки за диагностициране или лечение на този тип тревожност. С какво се характеризира тя?
Тревожността във взаимоотношенията включва някои характеристики на социалното тревожно разстройство, които могат да накарат човек да изпита значителен дискомфорт от отхвърлянето. Въпреки че много хора може да се тревожат за приемането и реципрочните чувства в една връзка, тревожността има тенденция да се развива, когато човек изпитва прекомерен страх или безпокойство. Например безпокойството може да накара човек да се тревожи за бъдещето на една връзка. Хората, които изпитват тревожност във връзката може да прекратят връзката си от страх или да останат във връзката, но със силно безпокойство. Ефектите от това безпокойство могат да попречат на способността на човек да функционира във връзката.
В някои други случаи тревожността във връзката може да приеме формата на умишлено саботиране на отношенията с партньора ви. Това може да се наблюдава, когато леките проблеми са преувеличени или когато са поставени капани за партньора, които да тестват неговата вярност.
Споделете чувствата си
За да спрете безпокойството, важно е да проведете честни разговори с партньора си относно вашите притеснения, очаквания или мечти за бъдещето. Споделете съмнения, които може да имате и говорете за предизвикателствата, пред които сте изправени. Това е по-успешна стратегия, в сравнение с измислянето на сценарии, при които се представят само най-лошите варианти. Като говорите ясно с партньора си, несигурността, която може да насърчи безпокойството, се избягва, оставяйки място за здравословно оценяване на връзката.
Насладете се на настоящето
Когато усетите, че започвате да се чудите за съдбата на вашата връзка след години, винаги е препоръчително да пресечете това в зародиш и да се насладите на настоящия момент. Обмислянето на това дали партньорът ви ще присъства в живота ви след пет години или дали все още ще ви желае след месеци, само отнема от това да цените сегашната си радост. Това ви натоварва с тревоги за бъдещи събития, които може дори да не се случат. Опитайте се да управлявате тревогите си, като цените настоящата си реалност и се насладите на щастието да бъдете с човека, когото сте избрали и който също е избрал да бъде с вас в момента.
Изправете се срещу безпокойството си
Може да звучи контрапродуктивно да приветствате тревогите си, докато се опитвате да ги преодолеете, но това е един от най-ефективните начини да овладеете емоциите си. Тревожите ли се заради минала неуспешна връзка? Може би се притеснявате, че не заслужавате любов, защото се борите с начина, по който гледате на себе си?
Посетете терапия
В определени ситуации получаването на професионална помощ за справяне с безпокойството може да бъде най-добрият вариант да го овладеете. Чрез терапията можете да получите правилните насоки за промяна на негативните и дисфункционални мисли за себе си, вашето самочувствие и отношението ви към партньора ви. Терапията може също да ви покаже подходящи методи за управление на тревожността ви и така да укрепи връзката ви.