От 2008 г. всяка последна седмица на месец януари у нас се отбелязва Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка.
В резултат на обединените усилия на законодателната и изпълнителната власт, неправителствения сектор и цялото българско общество все повече се повишава информираността, подобрява се здравната култура на засегнатите целеви групи, предприемат се конкретни действия от страна на политиците и обществото..
След пет години целенасочена работа, България се присъедини към останалите 22 страни от ЕС, в които държавата осигурява възможност за ваксиниране срещу РМШ. У нас на първо време е осигурена ваксинацията на всички 12 годишни момичета, като за целта по програма на МЗ са предвидени 2 млн. лева. В комбинация с организиран, масов скрининг този подход може значително да снижи заболеваемостта от рак на маточната шийка. По данни на Световната здравна организация България е на 2-ро място сред източноевропейските страни по този показател, а Националният раков регистър отчита, че всяка година броят на заболелите се увеличава с 5%. Ето защо усилията за превенция на това коварно, но предотвратимо заболяване трябва да продължат.
Основна инициатива през Европейската седмица за предпазване от РМШ е провеждането на кръгла маса на тема „Политици и общество – обединени в усилията за ограничаването на рака на маточната шийка“, която ще се проведе на 25 януари от 14.30 часа в зала „Изток“ на Народното събрание. Събитието се провежда под патронажа на председателя на 41-то Народно събрание г-жа Цецка Цачева, а инициатори и организатори са Комисията по здравеопазването и Столичната община.
Г-жа Ана Хорхе, директор на Европейската асоциация за борба с рака на маточната шийка и бивш министър на здравеопазването на Португалия, ще бъде почетен гост на кръглата маса и ще представи успешни европейски политики и практики за профилактика на рака на маточната шийка.
Опитът показва, че осигурените от държавата средства все пак не са достатъчни за успешната превенция на заболяването. Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка ни напомня, че е необходимо всяка българска жена да бъде добре информирана и активна в отговорността към собственото си здраве. Успехът е постижим единствено, когато към личната инициативност се добавят и обединените усилия на цялото общество.
Прочетете още: