Досега се смяташе, че соята помага срещу високо кръвно, но според ново изследване това не е вярно. Изследването, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition, хвърля поредния камък в градинката на положителните ефекти от соевите изофлавони – веществата, за които се смята, че имат подобен на естрогена ефект върху някои тъкани.
Отдавна учените знаят, че в Азия, където хранителните диети са богати на соя, хората страдат по-рядко от сърдечни заболявания, но не е ясно дали соята намалява кръвното налягане или холестерола, съобщава Dnevnik.bg.
В новото изследване на медицинския колеж „Байлор“ в Хюстън учените са тествали клинично влиянието на изофлавоните върху 24 жени в менопауза, които имали завишено кръвно налягане. Половината пациентки са приемали таблетки с 80 милиграма изофлавони на ден, а другите – плацебо таблетки. След 6 седмици учените не открили разлика в кръвното налягане на двете групи.
Изследванията на кръвта също не показали ефект от изофлавоните. Кръвните тестове не показали повишени нива на азотна киселина – химикалът, който разширява кръвоносните съдове.
„Резултатите са разочароващи“, заявява Уилям Уонг, ръководител на екипа диетолози. „Не видяхме никакъв ефект в рамките на 6 седмици, едва ли ще се случи и след по-дълга употреба“, смята той.
„Ако хората търсят магически куршум срещу кръвното налягане – соята не е това“.
Снимка: Reuters
Прочетете още: