В изследване, обявено от Bristol-Myers Squibb (американска биофармацевтична компания), е представено ново лекарство, което може да помогне на тялото да се бори с някои видове рак. Проучването е проведено с предварително лекувани от недребноклетъчен рак на белия дроб, метастазирал меланом (меланом, разнесен по тялото чрез лимфата и кръвта) и бъбречно-клетъчен карцином пациенти. Оказва се обаче, че страничните ефекти може да са опасни, дори животозастрашаващи за някои от тях.
Имунно-онкологията е сфера, в която Bristol-Myers Squibb търсят развитие. Тази форма на лечение ще спомогне да се засили имунната система, за да може тя сама да се бори с раковите клетки. Раковите клетки са способни да изпращат сигнали на имунната система и да предотвратяват нейните атаки. Целта на тестваното лекарство, засега известно като BMS-936558, е да прекъсне тези сигнали и да позволи на имунната система сама да си върши работата.
Докато това е добра новина за тези, които се борят с рака, рано е все още напълно да се надяваме, че е разработен медицински лек против рака. Идеята да се стимулира участието на имунната система в тежката борба съвсем не е нова. Проблемът винаги е бил в това, че лекарствата, провокиращи имунната система най-малкото да попречи на рака да й противодейства, могат да са вредни за други части на тялото. Нещо повече, точно това лекарство се свързва с три смъртни случая от пневмония. Някои от другите странични ефекти, които може да предизвика BMS-936558, са сходни със симптомите на грип или висока доза ниацин (витамин от група B). Тези симптоми включват диария, гадене, загуба на апетит, отпадналост и обриви. По-сериозните и опасни странични ефекти включват загуба на пигментация на кожата, подуване на дебелото черво, хепатит, възпаление на хипофизната и щитовидната жлеза. В някои случаи, за да се овладеят страничните ефекти се е наложило прекъсване на приемането на лекарството. При други е използвана терапия с хормони.
Снимка: Reuters
Прочетете още: