Хапчетата “антибебе” не са анти-бебе

19.07.2002г. / 00 00ч.
Аз жената
Хапчетата “антибебе” не са анти-бебе

Необходимостта да се контролира раждаемостта е съществувала още в древността. Противозачатъчните таблетки са един от най-оспорваните методи за предпазване от забременяване още от самото им създаване. Но за първи път именно такъв надежден и удобен метод, какъвто са таблетки за прием през устата дават на жените през двадесети век свободата сами да определят съдбата си.

Нежеланата бременност днес в България не е често явление, като по правило тя почти винаги свършва с аборт, който обаче представлява едно решение на проблема, нерядко водещо до много нежелани последици – освен редовните възпалителни усложнения, често явление е възникването на траен стерилитет след аборт. Обикновено се мисли само за физическото здраве и се забравя, че необходимостта да извърши аборт поставя жената пред риск от тежка психическа травма.

Защо толкова много жени стигат до нежелана бременност? За методите на контрацепция знаят малко от българките. Все още се вярва на разни “бабини деветини” като използване на листо от мушкато, пиене на различни отвари, поставяне на аспирин във влагалището и др. Съществува необоснован страх от противозачатъчните таблетки – един от най-ефективните методи за предпазване от забременяване. Много от тези страхове са възникнали при употребата на първите видове таблетки по соц. време (производство на бившата ГДР и Унгария), които са били с висока доза хормони и често са водили до значително напълняване, окосмяване, както и нерядко до рак на гърдата или матката.

Днешните таблетки съдържат нискодозирани високоселективни хормони. Те не водят до напълняване или до окосмяване, а даже напротив – намаляват оплакванията от акне и прекомерно окосмяване (например Марвелон и Мерсилон).

Един от най-неверните митове за противозачатъчните таблетки е свързан с безплодието. Много жени вярват, че употребата им може да намали или напълно да заличи способността им да забременеят. Затова те или прибягват до методи, които наистина трайно увреждат плодовитостта (каквито донякъде са вътре-маточните спирали, особено ако се прилагат на нераждали жени) или се предпазват с ненадеждни методи (ако въобще се предпазват). В тези случаи накрая се стига най-често до аборт, който в повечето случаи може сериозно да увреди плодовитостта.

Малко жени знаят, че противозачатъчните таблетки не само не водят до безплодие, но дори могат да лекуват безплодието. В случаите когато безплодието се дължи на някои хормонални смущения (напр. при поликистозни яйчници), се използват именно противозачатъчни таблетки, които прилагани по определена схема водят до нормализиране на хормоналния баланс и след приключване на лечението увеличават шанса на жената за забременяване. В един от водещите центрове за лечение на безплодието, какъвто е РЕПРОБИОМЕД, се използват таблетките Мерсилон както самостоятелно, така и като част от лечението в програмите за “бебе в епруветка”. Те подпомагат лекарите и увеличават шанса за успешен финал – така желаната от безплодните двойки бременност.

Консултант: Д-р Георги Николов, Медицински Център Репробиомед, GSM 088 703 786

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
диана ( преди 12 години )
вземам линдинет но ми се подуват глезените и имам главоболие,препоръчаите ми нещо по ефикасно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
martin ( преди 12 години )
iskam da popitam za nqkakvi hapcheta da se napravi abort
отговор Сигнализирай за неуместен коментар