Дали никотинът води до пристрастяване както кокаинът и хероинът?

16.12.2005г. / 15 20ч.
Аз жената
Дали никотинът води до пристрастяване както кокаинът и хероинът?

“Няма нищо по-лесно от това да спрете цигарите. Аз самият съм го правил над 100 пъти”. Зад това на пръв поглед хумористично изказване на Марк Твен (известният американски писател и хуморист) стои горчивата истина за отказването от цигарите – това не е никак лесно, защото никотинът води до зависимост така както наркотичните вещества!

Повечето пушачи използват тютюневи изделия редовно именно защото са пристрастени към никотина. Пушенето на цигари е най-преобладаващата форма на никотинова зависимост.

Пристрастяването се характеризира с невъзможност за въздържане от употреба на дадено вещество и използването му дори при пълното съзнание за отрицателните последствия за здравето – тютюнопушенето със сигурност отговаря на това определение. Добре документиран е фактът, че повечето пушачи определят тютюна като вреден и изразяват желание да намалят или спрат пушенето. Всяка година само в САЩ повече от 35 милиона пушачи правят опит да спрат, но за съжаление по-малко от 7% от тези, които се опитват да се справят сами, без допълнителна терапия (“само силна воля е достатъчна...”) успяват да постигнат и една година на въздържание. Повечето възобновяват навика (рецидивират) в рамките на няколко дни от опита да спрат.

Според речника на Националния институт на САЩ по зависимостите пристрастяване или зависимост е хронична рецидивираща болест, която се характеризира с натрапчиво търсене и употреба на дадено вещество и с неврохимични и молекулни промени на мозъчно ниво.

Проучване, проведено напоследък, показва в детайли как никотинът въздейства върху мозъка и какви поведенчески ефекти предизвиква. От първостепенна важност, за да се обясни как никотинът води до пристрастяване, е откритието, че той активира мозъчни структури, т. нар. “пътища на възнаграждението”, предназначени за осигуряване на важно за оцеляването на индивида като цяло поведение – хранене, сексуална дейност и т. н. Стимулирането на невроните в тези структури води до усещане за удоволствие и щастие, което предизвиква поведението, довело до стимулацията (пушенето на цигара) да се случва отново и отново.

Ключовият химикал в мозъка, който опосредства това желание е невротрансмитерът допамин. Данните, установени при откритието, показват, че никотинът увеличава нивото на допамина в “пътищата на възнаграждението”. Употребата на кокаин например има същия ефект. Разбира се, това не е единственият механизъм, който създава зависимостта. Никотинът предизвиква отделяне на глутамат, който участва в изграждането на паметовата връзка между приемането на никотин и приятните усещания, описани по-горе. Хроничната му употреба променя серотониновите рецептори, причина за депресията при спиране на цигарите.

Начинът, по който никотинът се приема и разпределя в тялото, също увеличава потенциала му да води до злоупотреба. Повечето цигари съдържат 10 mg никотин. Чрез вдишване на дима пушачите получават средно 1-2 mg никотин от цигара. Никотинът се абсорбира през кожата и лигавицата на устата и носа или чрез вдишване в белите дробове. Пушенето на цигари предизвиква бърза дистрибуция на никотин в мозъка с пикови нива до 10 минути след поемането на дима. Това, което повечето пушачи не разбират, е, че цигарите са високотехнологична и ефикасна система за доставка на химични агенти. Вдишвайки, пушачът бързо вкарва никотин в мозъка с всяко дръпване. Типичният пушач дръпва около 10 пъти от цигарата в рамките на 5-те минути, в които тя гори. Така човек, който пуши 1-1½ кутии дневно (30 цигари), получава 300 никотинови “удара” в мозъка всеки ден. Тези фактори допринасят значително за пристрастяването към никотина. Първоначалният му бурен ефект започва да изчезва до няколко минути, карайки пушача да продължи честото дозиране през деня, за да поддържа удоволствието, което никотинът предизвиква, и да предотврати прекъсването му.

Как никотинът осъществява ефекта си?

Никотинът има парадоксален ефект върху човека – действа едновременно като стимулант, т.е. тонизира, активира и седира (успокоява). По това той прилича на острото действие на алкохола, като ефектът също като при алкохола е дозозависим.

Веднага след поемането на никотина организмът се “разтърсва” от отделения в резултат на стимулацията на надбъбречните жлези адреналин. Той причинява освобождаване на глюкоза в кръвта, както и повишаване на кръвното налягане, учестяване на дишането и пулса. В допълнение, както вече казахме, индиректно никотинът води до освобождаване на допамин в тези части на мозъка, които регулират чувството за удоволствие и мотивацията. Тази реакция е подобна на наблюдаваната при употребата на други химични агенти, водещи до пристрастяване, като кокаин и хероин и злоупотребата с тях, и се смята, че е в основата на удоволствието, което изпитват пушачите.

И обратно – никотинът може да има и седативен ефект в зависимост от степента на възбудимост на нервната система на пушача и дозата на поетия никотин.

Какво се случва, когато се приема никотин дълго време?

Хроничната употреба на никотинови изделия води до пристрастяване и развитие на зависимост. Едва отскоро в изследванията се описват всички неврологични промени, които придружават развитието и поддържането на никотиновата зависимост. Поведенческите последствия от тези промени обаче са добре документирани.

Повтарящото се излагане на въздействието на никотина води до развитие на толерантност – необходими са по-високи дози никотин, за да се предизвика същия първоначален стимулиращ ефект. Никотинът се метаболизира доста бързо и изчезва от организма в рамките на няколко часа. Така през нощта се загубва част от привикването и повечето пушачи казват, че първата цигара за деня е най-силната и “най-хубавата”. С напредване на деня отново се развива привикване и по-късните цигари имат по-слаб ефект.

Прекъсването на приема на никотин е последвано от симптоми на никотинов глад, които продължават месец и повече. Възможно е те да върнат пушача обратно към употребата на никотин. Симптомите на отказване от никотина включват раздразнителност, силно желание за пушене, трудно концентриране, нарушения на съня, повишаване на апетита и започват няколко часа след последната цигара. Най-силни са в първите няколко дни и могат да продължат месеци. Много важен, но слабо разбиран компонент на синдрома на отказването е силното желание за пушене – необходимостта от приема на никотин, която е описана като главна пречка за успешното отказване. Това желание може да продължи 6 месеца и повече. Докато синдромът на отказването е свързан с фармакологичните ефекти на никотина, много поведенчески фактори също могат да повлияят остротата на симптомите. Ето защо се смята, че никотиновата зависимост има два аспекта – физическа зависимост и пристрастеност към никотина (дължаща се на ефектите, които никотинът има в мозъка) и психична, свързана с поведенческите реакции и навици на пушача. За някои хора миризмата, усещането на цигарата и ритуалът по изваждането й, държането, запалването и пушенето са свързани с удоволствието от пушенето и могат да утежнят значително преборването с желанието за пушене.

Има ли ефикасно лечение на никотиновата зависимост?

Да, интензивни проучвания показват, че най-ефективна е комбинацията от медикаментозно лечение и поведенческо консултиране.

Медикаментозната терапия включва използване на никотинови препарати – заместителна терапия. Идеята при този вид лечение е организмът да получава посредством друг източник, а не чрез цигара, количество никотин, близко до това, което е свикнал, и ежедневната доза никотин постепенно да се намалява до нула. Така се лекува зависимостта от никотина и същевременно човек се разделя с навика да пуши.

Такъв вид терапия са никотиновите пластири, известни и като никотинови “лепенки”.

За хората, които са мотивирани да спрат пушенето, комбинацията от поведенческа и никотин-заместваща терапия с никотиновите пластири увеличава повече от два пъти успеваемостта. Доказателство за това са проучванията, които показват два пъти по висок процент на успешно отказване спрямо плацебо (лечение, при което пушачът получава същия по вид и форма пластир, но без истинска активна съставка).

Целите на програмите за поведенческа терапия са да идентифицират ситуациите, които крият най-голям риск за връщане към цигарите; да предизвикат отвращение към пушенето, да помогнат на пушача да се самонаблюдава и контролира и да създадат алтернативни образци на подражание.

Поведенческото консултиране включва помощ в съставяне на дневна програма за заместване и преодоляване на ситуациите, които провокират запалването на цигара, стратегии за справяне с депресивността и раздразнителността, включване на нови занимания (спорт, разходки и т.н.). Особено е важна подкрепата на семейството и приятелите.

Шансовете за успех на мотивираните да откажат цигарите значително нарастват при комбиниране на никотин-заместваща и поведенческа терапия.

И естествено много важно условие за успех при отказването на цигарите е личната мотивация, за да може поведенческата и никотин-заместващата терапия да изиграят своята роля и да помогнат за преодоляване на физическата и психологичната зависимост от никотина.

По материали на NIDA (National Institute of Drug Abuse, USA) (Национален институт по зависимостите)

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Ангел ( преди 12 години )
лепенки никотинови не.Те ти радразват нервите.По добре електронна цигара при психическа зависимост да държиш нещо в ръцете по време на чай,кафе,алкохол или квото и да е там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Павлина ( преди 12 години )
20 години не съм пушила,20 години пуших от живота си.Сега реших ,че е време следващите 20 години да не пуша.Амбицираха ме много хора около мен ,който от далеч по-страстни пушачи отказаха цигарите и още повече ме амбицира оправданията на неуспелите ми познати.МОйта печеливша формула е: ИНАТ и мотивирано лично решение!!!!Няма ли някой от тези компоненти-НЯМА успех!!!И никакви доводи за вреда и финансова полза не помагат и никакви пластири и таблетки не помагат!Вземете решение-аз няма да пуша,ЗАЩОТО......,но да си е вашето защото,за да можете да го отстоявате!!!!!!!!Успех!!!Успех на всички!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
bob ( преди 12 години )
Nqma nishto po lesno ot spiraneto na cigarite.Pusheh 15 godini po 3 kutii na den, i gi sprqh ot raz.Stanah i vmesto kafe si napravih chai i ne zapalih cigara i ot togava ne pusha.Nikakav nikotinov glad, nikakvi nervi, vsi4ko e edin skapan navik.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Ionko ( преди 12 години )
Пушех около 11 години. Отказах цигарите, и съм много доволен. Няма нищо по лесно, просто един ден станах и казах че не пуша и така вече 5 месеца не съм запалвал/без помощта наикъкви медикаменти/.Успех на всички решили да не са зажисими!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
агент 007 ( преди 12 години )
пуша от 14 години, много обичам цигарите, но ми пречат и не ми се дават пари за глупости. Купих си лепенки и май нещата се получават, но незнам дали като престана да ги ползвам ще имам никотинов глад. Ако някой който ги е ползвал да напише как е спрял и има ли резултат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
peneto ( преди 12 години )
ne pusha ot vchera spiram gi zaradi novite ceni pusha ot 22 god no 5 lv sa mnogoza cigari i ne moga da lishavam decata si ot hrana zaradi cigarite tova e moiata motivacia
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Пламен ( преди 12 години )
От редакцията:Отново да припомним! Моля, не се доверявайте лесно на хора, които не познавате, а също и имайте предвид, че адреси от рода на този по-долу ще бъдат достъпни за хиляди хора. Благодарим за разбирането.Странни хора сте.Аз ги пуших 20 години и ги спрях разбира се не от първия път.Има начини за отказване стига да имате желание.Който има желание да ги спре,с удоволствие бих му помогнал.Скайпа ми е no6ten_pi4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Nikolai ( преди 12 години )
Sega smqtam da spodelq s vas moq slu4ai. Pu6a ot 16 godi6en.sled posledniq skok na cigarite re6ih da spra i da ne si davam parite za cigari.Pisna mi da sym zavisim i kogato parite namaleqt predi zaplata az da po4vam da planiram i da mislq dali 6te mi stignat za cigari do zaplata. 4ustvah se napylno zavisim.tova 4uvstvo mn ma4ka psihikata na 4ovek. kakto i da e re6ih i sprqh.po4nahs nikotinovi dyvki i taka ve4e dve sedmici i polovina.Pyrvite tri dena beje ko6mar!!!tolkova mn mi se pu6e6e 4e nemoje6 da misli6 adekvatno.dyvkite mn pomagat.no nai mn pomaga kogato nqkoi tvoi mn lubim 4ovek koito mn obi4ate i go nakarate da vi nakara da obe6taete pred nego 4e 6te sprete da pu6ite. Tova dava nai golqm tlasyk i uverenost s borbata da sprem da pu6im.pone pri men e taka. pred nai dobrite priqteli spodelete 4e ste spreli. taka ako re6ite da zapalite 6te vie adski trudno sled tova da gi poglednete v o4ite za6toto za men tova sie ravnosilno na proval i dokazatelstvo pred priqtelite vi 4e vie ste slab 4ovek sys slab harakter.kakto i da e iskam da spodelq 4e sled tretiq den zan4itelno ne6tata s abstinenciqta iz4ezvat.stava vi nekqk leko vse edno ste se preborili napolovina. Pylna laja te pyrva po4vat istinskite myki :S. abstinentnite systoqniq po4vat na rqdko no sa dosta silni krizi. po4vate da zabravqte vsi4ki dovodi za otkazvaneto na cigarite. tezi epizodi4ni momenti sa nai opasni i ni tlaskat. pri men vode6toda ne zapalq v momenta e da ne pikaq na vsi4ki usliq do momenta.pojelaite mi kysmet. a na vsi4ki koito sa kato men v momenta iskam da im kaja , 4e 4ustvoto ot spirane na cigarite koeto polu4avam "SVOBODA I NEZAVISIMOST " USPEH NA VSI4KI
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
stilian ( преди 12 години )
shte kaja samo che az nesam pushil nai mnogo 2 godini verno e stavash drug chovek po podreden jiznen dishash pod obre po bodar si s dve dumi drug chovek no da vi kaja che prez tezi dve godini mi se pushishe za nai malkoto ako nekoi leko te iadosa,ako ti e kef i si v konpania,ako si v planinata be za nai malkoto i pak propushih sega se bora da gi spra veche godina zashtoto mi prechat imam chuvstvoto che drobovete sa mi pylni s technost nee problem da gi otkajete za sedmiza,mesec ili 2 meseca problema e ponatatak.iskam da vi kaja za tabexsa znachi az sam polzval samo nego koga gi spiram da s nego e lesno niama spor no ot nego poluchavam silni bolki v oblasta na gyrdite chak vyzdoh nemoga da si vzema bybrezite napravo taka me boliat imam chuvstvo che kato pikam s izvinenie i reja lamarina toe parene shtipane i chernia drob.znachi kazvam vi kakva e tainata na uspeha tia e slednata.kazvate niama da pusha i spitrate pyrvite dni pochva da vi sa spi i se chuvstvate vse edno shte zaspite vseki moment togava e momenta na vashia hod piite golemi kolichestva kafe kofeinat neutralizira nikotina ili kazano po prosto po byrzo go izbutva vernoe nervite sa ujasni no sa za okolo 5 dena inache shte vi vtrisha okolo15 dni ai poneje shte imate poveche kislorod v kravta shte vi sa spi mnogo kakto kazah i kato piete kafe shte ste po vedri no nepalete po byrzo se chisti organizma s kofein za po kratko e no e po gadno inache sie normalnoto govora za otkazvane na cigari bes medikamenti te sa zverski vredni negi vzimaite znachi vitamin -C mnogo dobre deistva niakak si otvaria drobovete no toi e dobre da se vzima sled 5ia den SAMO EDNO NESHTO SHTE VI KAJA KAZVATE NE KAKVOTO I DA STAVA NIAMA DA UMRETE TVA E DA GO ZNAETE CHE MALKO SHTE STE NERVNI CHE MALKO SHTE TREPERATE I NOSHTEM SHTE ZABRAVITE SHTO E SYN MAINATA MU SHTE MINE NEVZIMAITE MEDIKAMENTI ZA MALKO DA SI OVREDA BYBRICITE I SYRCETO S TOIA TABEX A TOI NEOTKAZVA OT CIGARI SAMO OTLAGA AGONIATA VI
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Милен ( преди 12 години )
Важно е да се каже, че държавата няма интерес да се бори с цигарите. Напротив. Държавата печели адски много от Вашите слабости. Един колега ми сподели, че приблизително 70 на сто стойността на 1 кутия отива в държавния бюджет. Когато остареете и със здравословни проблеми от цигарите, някои си заминават по бързо от други и това се отразява добре на пенсионната система. А, ако знаете с какво се обработва никотина - никога няма да запалите отново. \формалин и др. химикали.\ Сам по себе си тютюна не е толкова вреден, колкото съставките с които е обработван и хартията при изгаряне...Мислете!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар