Снимка: архив Reuters
В наши дни е напълно нормално да не ни достига сън и да се събуждаме уморени. Сутрините да прекарваме в мрачно настроение и в безброй прозявки, а следобедът възглавницата и леглото ни да са непостижим мираж. Толкова ни е омръзнало всичко това, че дори ни идва до гуша от поговорката „Утрото е по-мъдро от вечерта“ и ни се иска да измислим нова поговорка, но каква, още не сме решили.
Понеже учените са хора практични, които врят и кипят с неволите на нас, обикновените хора, мозъците им непрекъснато щракат. Вземайки предвид недостига ни от сън и лошото качество на нощната ни почивка, те се замислили може ли да избегнем навъсеното си настроение рано сутрин. Те предлагат само 2, но много важни условия:
1. Нощният сън трябва да е от 7 до 10 часа в зависимост от нуждите на всеки организъм.
2. Второто важно условие е да се будим навреме. Ако часовникът ни събуди във фазата на бавния сън, ще се чувстваме като разбити; ако ни събуди във фазата на бързия сън – ще се чувстваме като изгубени.
Най-доброто време за събуждане е веднага след бързата фаза на съня. В почивните дни го правим, без да полагаме усилия – събуждаме се тогава, когато се наспиваме. В работните дни това е невъзможно.
Точно тук идват на помощ учените. Те измислили специален будилник, който измерва пулса ни и по него разпознава в коя фаза на съня се намираме, за да ни събуди в нужното и правилно време. Тогава от само себе си ще ставаме от леглото с усмивка, а през деня ще сме бодри и работливи.