Снимка: Thinkstock
Случвало ли ви се е да говорите насън? Може би няма как да се усетите сами, но вероятно близките ви са ви казвали. Ако не сте от говорещите насън, то поне сте чували някой да си мрънка нещо под носа, спейки.
Какво представлява говоренето насън?
Говоренето насън е много интересен феномен, наречен сомнилоквия. Проучванията показват, че говоренето насън не е продукт на съзнанието. Спящите говорещи хора могат не само да шепнат и да мърморят разни често несвързани думи, но и да се смеят силно на глас, да крещят или да говорят съвсем свързано цели изречения.
Обикновено епизодите на говорене продължават около 30 секунди. Рядкост е спящият да говори дълго време. Още по-трудно е да разберете какво точно иска да каже и дали говоренето има цел или е просто нелогично мърморене.
Кой е по-податлив на говорене насън?
Говоренето насън е често срещан феномен. Просто при някои хора се повтаря много често, при други може да е еднократно или да се появява само в определени моменти.
Сомнилоквията е най-често срещана при децата на възраст между 3 и 10 години. Почти 5% от възрастните също говорят по време на сън, като повечето от тях са мъже.
Какви са причините за говоренето насън?
Това явление обикновено се случва от само себе си и е напълно безвредно. Но в някои случаи може да бъде показател за сериозно увреждане на съня. Ето най-честите причини:
Може ли говоренето насън да се лекува?
По принцип няма нужда от лечение на това състояние, стига то да не пречи сериозно на съня. Ако говоренето е тежко и смущава вас и близките ви, трябва да посетите лекар, който ще извърши необходимите измервания на поведението ви през нощта и ще направи оценка на качеството на съня.
Възможно е говоренето по време на сън да е симптом за скрито медицинско състояние.
Полезни съвети: