Снимка: Thinkstock
Свикнали сме да смятаме карфиола за зеленчук, присъстващ единствено в туршиите. Той обаче заслужава да присъства на трапезата ни както в свеж вид, така и като зеленчукова гарнитура към ястията ни.
Карфиолът е представител от семейство Кръстоцветни, подобно на зелето и броколите. Той е с ниско съдържание на калории и е претъпкан с витамини и минерали.
Ще ви докажем колко полезен е карфиолът, като посочим 7 от най-важните причини да го добавите в менюто си.
Хранителен профил
Карфиолът е много богат на витамини от група В като тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова и фолиева киселина.
Карфиолът също така предоставя на организма важните омега-3 мастни киселини и витамин К. Източник е и на протеини, фосфор, манган и калий.
Антиоксидант и мощен фитонутриент
Карфиолът притежава истинска съкровищница от антиоксиданти и фитонутриенти. Той е богат на витамин С, бета-каротин, кемферол, кверцетин, рутин, канелена киселина, както и още много други.
Антиоксидантите осигуряват на организма защита срещу канцерогенното и окислително действие на свободните радикали.
Здрав мозък
Този прекрасен зеленчук е източник на холин, (витамин B4) и играе съществена роля за здравето на мозъка.
Добре е холинът да се приема по време на бременността, за да се повиши мозъчната активност на бебето в утробата. Това увеличава познавателната функция в бъдеще. Освен това, холинът потиска уязвимостта на мозъка от загуба на памет в по-късен етап от живота.
Превенция на рак
Сулфорафонът, намиращ се в карфиола, е съединение на сярата, което унищожава раковите клетки като по този начин намалява риска от развитие на туморна маса или разрастване на съществуваща вече такава.
Противовъзпалителни свойства
Чудните полезни вещества в карфиола спомагат за намаляване и на възпалителните процеси в клетките, освен всички останали здравословни ползи. Индол-3-карбинол е противовъзпалително съединение, което действа на генетично ниво като помага за предотвратяване на възпалителните реакции в клетките и тъканите.
Храносмилателна система
Една чаша варен карфиол предлага на организма около 3,35 г диетични фибри. Те подобряват функцията на храносмилателната система и помагат за премахване на токсините и отпадъчните вещества.
Карфиолът съдържа глюкоафин – съединение, което има защитна функция спрямо лигавицата на стомаха. Диета, богата на глюкорафин пречи на стомаха да стане податлив на хеликобактери пилори – бактерия, причиняваща язви и рак на стомаха.
Тъканна регенерация
Карфиолът е изключително богат на витамин С, което е от съществено значение за възстановяването на тъканите. Този витамин е необходим за синтезирането на колаген – протеин, който се използва от организма за изграждането и обновяването на кожа, съединителна тъкан, сухожилия и ставни връзки.