Снимка: Thinkstock
Повечето от нас не обръщат внимание на приема на витамини и минерали. Знаем, че трябва да приемаме с храната тези незаменими вещества, но не следим стриктно количеството им.
Обикновено се фокусираме върху някои от тези важни вещества – витамин C, B, D, калций, желязо, омега-3 мастни киселини. Заслуга за това имат и специалистите, които наблягат най-вече на тези вещества, защото са свързани с някои доста опасни за здравето заболявания и състояния.
Магнезият, обаче, е не по-малко важен за здравето. Но повечето от нас са склонни да го пренебрегват, поради което все повече изследователи определят недостига на магнезий като „тих убиец“ на съвременното поколение.
Милиони хора по света страдат от магнезиев дефицит без дори да осъзнават. Това технически не е по тяхна вина, защото стандартните кръвни тестове невинаги включват стойностите на този минерал.
Магнезият е съществен минерал, участващ в над 300 метаболитни процеса в организма като причината за недостиг може да доведе до повече болести, отколкото дефицитът на който и да е друг минерал!
Когато нивата на магнезия в тялото ви са ниски, то е склонно да лишава от магнезий костите ви, за да обслужи други важни процеси. Така костите стават нежни и уязвими. Освен че улеснява транспортирането на калция през клетъчните мембрани, магнезият е от решаващо значение за поддържането на електролитния баланс на всяка клетка от тялото.
Симптоми на магнезиев дефицит
Симптомите на дефицит на магнезий са подобни на други видове минерален недостиг, което прави откриването още по-трудно.
Клинични симптоми – тикове, спазми, крампи, гърчове, безпокойство.
Субклинични симптоми – това са така наречените латентни симптоми (слабо различими), които са характерни и за други заболявания – главоболие, мигрена, безсъние, умора, депресия.
Ето и всички възможни симптоми на дефицит на магнезий:
За да се установи магнезиев дефицит трябва да се направят необходимите тестове. Този минерал лесно може да бъде набавен чрез правилна диета. Ако е необходимо се налага и прием на добавки.
Храни, богати на магнезий:
Зеленолистни зеленчуци, спанак, бадеми, кашу, соя, тиква, сусам, боб.