Снимка: pexels
Синдром на пропускливите черва е сериозно състояние, което ако не бъде овладяно, може да се превърне в хронично заболяване. Този проблем оказва вредно влияние в много аспекти, не само върху храносмилателния тракт.
Много лекари не успяват да диагностицират правилно проблема, което пречи на навременното му овладяване. Често пациентите страдат от този синдром без реално да усещат храносмилателни проблеми.
Какво точно означава синдром на пропускливите черва?
Това означава, че хранителните вещества, постъпили от храната, не се разпадат на съставните си части, както би било при нормалното храносмилане. Вместо това те преминават през стените на червата в неразрушено състояние. След това навлизат в кръвния поток, причинявайки поражения на тялото, защото се задейства имунната система. Тя регистрира тези частици като чужди тела и започва да ги атакува.
Причини, симптоми и лечение на язви и афти в устата
Когато нормалният процес на храносмилане е нарушен възникват възпаления по стените на червата. Токсините преминават през стените на червата, навлизат в кръвния поток и също предизвикват имунен отговор.
Най-лошото е, че проблемът може да стане хроничен, ако не бъде овладян. В тези случаи най-голямата атака понася черният дроб. Той непрекъснато се опитва да неутрализира токсините, навлезли в тялото извън червата. Естествено, бива претоварен и не може да се справи с тази и останалите си задачи. Това води до сериозни увреждания на черния дроб в бъдеще.
Паник атаките – причини и симптоми
С течение на времето локалните огнища на възпаление в целия организъм, причинени от изтичането на токсини и частици могат да предизвикат автоимунни заболявания, аутизъм, алергии, чернодробни и бъбречни заболявания, мозъчни увреждания, екземи, акне, хронична умора, псориазис и още много други.
Кои са симптомите на синдрома на пропускливите черва?
Кои са някои от възможните причинители на синдром на пропускливите черва?
Какво можете да направите, за да се справите със синдрома на пропускливите черва?
1. Най-напред премахнете причинителите на синдрома. Идентифицирайте ги чрез щателно самонаблюдение, най-вече що се отнася до храненето, пише Natural News.
2. Добавете в менюто си повече зеленчуци, плодове, качествени мазнини и протеини. Яжте колкото може повече от тях. Хидратирайте тялото си с филтрирана вода и органични билкови чайове.
3. Добавете билки и хранителни добавки, с които да стимулирате оздравяването и детоксикацията на червата и черния дроб.
4. Добавете пребиотични и пробиотични храни като кисело мляко, ферментирали туршии, кефир, мисо, темпе, сурови лук и чесън, артишок.
В галерията ни може да видите кои са полезните и вредни храни за червата.