Снимка: istock
В търсене на полезна алтернатива на пшениченото брашно откриваме много различни опции, една от които е здравословното кокосово брашно. В него не се съдържат алергени и глутен, което го прави поносимо за широк спектър потребности. Кокосовото брашно съдържа полезни вещества, заради които си струва да го използваме по-често в кухнята.
Кокосова захар – защо е по-полезна от всички захари?
То не съдържа глутен
Не само, че в кокосовото брашно няма глутен, но в него не се съдържа никаква млечна киселина и никакви следи от ядки, което го прави напълно хипоалергенно.
Съдържа полезни мазнини
Кокосът има високо съдържание на здравословни полиненаситени мастни киселини, които се съдържат и в брашното от него. Тези мазнини изпълняват редица важни функции в организма. Имат противоалергични, антибактериални и антигъбични свойства, контролират нивата на триглицеридите и холестерола, подобряват работата на сърдечносъдовата система, правят кожата по-красива, а имунната система по-силна.
Източник на фибри и протеини
Растителните протеини в кокосовото брашно са полезни и важни за изграждането на клетъчните стени и деленето на клетките. Фибрите пък допринасят за доброто здраве на червата. Правилно функционираща храносмилателна система означава по-малко проблеми с кръвното налягане, костите, имунитета и холестерола.
Кокосовото масло – природното чудо
Има нисък гликемичен индекс
Поради богатото наличие на неразтворими фибри в състава си, кокосовото брашно има доста нисък гликемичен индекс. Консумацията му не предизвиква резки повишения в нивата на кръвната захар, което го прави много добро в контрола на диабета и превенцията му.
Зехтин или кокосово масло – кое е по-полезно?
Улеснява усвояването на важни минерали
Повечето зърнени брашна съдържат фитинова киселина. Тя се свързва с минералите в организма и възпрепятства абсорбацията им от тялото. В кокосовото брашно не се съдържа фитинова киселина, така че то не вреди по никакъв начин на усвояването на важните за здравето минерали.