Снимка: istock
Инфекциите на пикочните пътища са често срещан проблем. Ако не бъде лекуван правилно и навременно, този проблем може да се „качи“ на по-високо ниво и да засегне горните уринарни пътища, по-конкретно бъбреците.
Тревожни симптоми на бъбречни увреждания
Бъбречните инфекции могат да бъдат сериозни и да предизвикат опасни проблеми с бъбреците. Едно такова инфекциозно възпаление е пиелонефритът, който може да бъде наистина сериозен проблем, нарушаващ бъбречната функция. Необходимо е незабавно лечение.
Най-често бъбречните инфекции се причиняват от бактерията ешерихия коли, която обикновено засяга долните пикочни пътища и при ненавременно и недостатъчно лечение тя „превзема“ горните пикочни пътища, тоест бъбреците. Когато се стигне до инфекция на горните пикочни пътища, обикновено бактерията е успяла да преодолее пикочопровода и пикочния мехур, тъй като е устойчива и се закрепва лесно за стените на уринарния тракт.
Скрити сигнали, че бъбреците не работят правилно
Кои са признаците на инфекция на бъбреците?
Сред най-основните симптоми на бъбречни инфекции са треска, гадене, повръщане, болки в задната част на гърба или встрани, както и в кръста или корема, кръвениста, тъмна и мътна урина, която има неприятен мирис. Също така позивите за често уриниране са характерен симптом, който се проявява и при инфекции на долните пикочни пътища.
Как се лекува бъбречна инфекция?
Това може да прецени единствено лекар специалист, с когото трябва да се консултирате и който да реши какво лечение е подходящо за вас. Самолечението с билки и алтернативни методи е много опасно и може да доведе до бъбречна недостатъчност. Ако почувствате някой от изброените симптоми, консултирайте се с лекар.
Какво причинява камъни в бъбреците и как да се справим с природни средства?
Обикновено такива инфекции се лекуват с антибиотици, които са по лекарско предписание.
Как може да се предотврати бъбречна инфекция?
Бъбречна инфекция може да се предотврати, ако навременно и адекватно се лекуват инфекциите по долните пикочни пътища. Това помага за превенцията на по-нататъшното им развитие и „качване“ към по-горните нива на пикочната система, каквото са бъбреците.