Клопката на синузита

17.09.2008г. / 09 47ч.
Вергиния Генова
Клопката на синузита

Всеки, който е имал нещастието да го пипне синузит знае колко неприятно и болезнено може да бъде това наглед обикновено възпаление на околоносните кухини (синусите). Смята се, че се причинява от вируси и бактерии, а също така от някои алергии или травми. Представлява инфекция на горните дихателни пътища, най-често е следствие на така познатата ни на всички хрема (остър ринит). Възможно е да отшуми и да не си спомняме дори за него, но когато стане натрапчиво и повтарящо се явление, тогава осъзнаваме, че сме паднали в клопката на хроничния синузит – който може да бъде не само неприятен, но понякога и доста опасен. Затова и ранното разпознаване на синузита е доста важно, защото обикновено първите симптоми са: запушен нос, хрема, лицева болка, болки в гърлото, зачервено гърло, мускулни и ставни болки и т. н. С една дума първата диагноза е вирусна инфекция на горните дихателни пътища, която не винаги, но понякога може да премине в някой от видовете синузит. Например при така наречения максиларен синузит болката е основно в областта на скулите, под очите и над горните зъби. Затова и може да се заблудим, че имаме болка в зъбите и да се обърнем първо към стоматолог. При каквито и да е болки в областта на челото и лицевата част е добре да се консултираме с личния си лекар, за да може навременно и адекватно да се определи източникът и своевременно да се лекува правилно. Секретите, които се задържат при хрема в носната кухина и особено образуването на гной води до началото на гноен синузит. Вследствие на синузита можем да получим и синузитна кашлица, която се предизвиква от секретите, които отиват към гърлото и трахеята. Особено често тя се среща при децата.

Синузитът може също да афектира и средното ухо и да доведе до отит или до възпаление на Евстахиевата тръба.

Синузитът може да премине и само за три седмици, но може да се превърне и в хроничен и винаги, когато леко настинем да се обостря болката и да ни създава проблеми, характеризиращи се с главоболие, запушен нос и обилна секреция на носа. Рядко и то само при крайно занемаряване на здравето може да се стигне до менингит, енцефалит и мозъчен абцес, както и до възпаления на очите и околоочните тъкани.

Как да се лекува синузитът и какво го подобрява? Лекуваме с това, което са ни предписали медиците, обикновено капки, спрейове и таблетки, които отпушват носа и връщат в нормално състояние носната лигавица. Трябва да се знае обаче, че повечето от тях не са за постоянна употреба, а трябва да се използват само в рамките на седмица, защото иначе можем да се пристрастим към тях. При острия бронхиален синузит лечението трябва да е антибиотично, а при гноен синузит се стига дори и до инжекции.

В домашни условия можем да облекчим болката като налагаме челото и синусите с топли кърпи. По-топлият климат също действа благотворно за отшумяване на синузита. Препоръчват се и инхалации с лайка, сода бикарбонат или смрадлика, защото те успокояват лигавицата.

Носът трябва да се почиства често от секретите, но с мека кърпа, за да не се стигне до разраняване на кожата. Особено важно при малките деца е да издухваме една по една ноздрите им, и в последствие да ги научим сами да правят така, защото в противен случай има опасност въздухът да измести секрета към други части на околоносната кухина – челните, където да причини възпаление. Не трябва да се пушат и цигари, тъй като никотинът е един от най-рисковите фактори за поява на хроничен синузит.

Като профилактика е задължително в студено време да сме с шапка и шал и да се пазим от простуда и инфекции на горни дихателни пътища, особено, ако вече имаме хроничен синузит. За да не си докараме синузит и да не го предизвикаме да се завърне, не бива да излизаме навън с мокра коса. Да не стоим на течение. А пушачите да имат предвид, че никотинът е един от най-честите катализатори на хроничния синузит. Но дори да не сме пушачи е добре да избягваме запрашените помещения и помещенията с цигарен дим.

Ако случайно пипнем някой грип, задължително навреме да лекуваме хремата. Добре е да избягваме запрашените помещения и помещенията с цигарен дим.

При децата главоболието не е толкова чест и показателен симптом за наличието на синузит, той дори може съвсем да липсва, но затова пък често не лекуван синузит може да е първопричината за често повтарящия се остър бронхит. При малките деца носът е особено чувствителен и затова за тях е абсолютно задължително през студените дни да са с шапка, която плътно да покрива челото им и с шалче.

* * *

Да предпазим децата си от пасивното тютюнопушене
Време за анти-грип ваксиниране
Кашлица и нейното лечение
Не пушете – опасност от инфекции
Децата и противогрипните ваксини
Суровите плодове и зеленчуци – укрепват имунитета

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Емилия ( преди 12 години )
Ако някой е имал болки в очите в резултат на синузит, нека да сподели! Предстои ми консултация и с УНГ, но ще съм ви благодарна да ме посъветвате, ако сте имали същия проблем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Силвия ( преди 12 години )
може да нямате нито хрема,нито запушен нос,нито главоболие.В следствие на гнойта,която се събира в синусите,развих ревматоиден артрит и васкулит.След 6 пункции гнойта я нямаше,възпаленията на ставите и раните по кожата ми изчезнаха и всичко отшумя.Останаха само последствията от лечението на заболяванията.Затова внимавайте и се пазете защото синузита не е шега работа.ето един лек който е от народната медицина:взимате корени от хрян намачквате ги иги смесвате с кисело мляко до получаване на еднородна смес.Слагате си марля на челото,защото хряна е много силен и гори кожата,и слагате отгоре от сместа този компрес престоява 20 мин. и го махате но не бива да излизате на студено поне 2-3 часа след това.успех и се пазете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар