Навици, неочаквано водещи до диабет.Снимка: istock
Диабетът е едно от най-опасните заболявания, които могат да влошат качеството на живот и да скъсят продължителността му. Много са факторите, които влияят върху повишаването на риска от диабет, като някои навици в ежедневието също могат да го повишат. За тези ежедневни навици може и изобщо да не подозирате, но те оказват влияние.
Кафето в големи количества е вредно заради високото съдържание на кофеин. Но ако пиете по една или две чаши чисто черно кафе на ден, това може да ви предпази от диабет. Кофеинът е мощен антиоксидант, който потиска възпаленията, стимулира секрецията на инсулин и подобрява чувствителността на клетките към него, което прави усвояването на глюкозата по-качествено.
Когато комбинирате няколко храни, съдържащи въглехидрати, това повишава риска от диабет, защото повишава и кръвната захар. Дори да се стараете да се храните здравословно и да наблягате на плодовете и зеленчуците, това също може да не е достатъчно добра идея. Плодовете са много богати на естествени захари. Същото важи и за някои зеленчуци, съдържащи нишесте. Когато комбинирате няколко от тези компонента, кръвната захар скача.
Заседналият начин на живот повишава риска от диабет. Колкото повече натоварвате мускулите си и ги поддържате в работещ режим, толкова по-качествено се усвоява и разгражда глюкозата, тъй като тя е основното „гориво“ за тялото ни. Ако се движите повече в ежедневието си, ходите пеша, използвате стълбището, а не асансьора, ограничавате използването на транспорт, всичко това ще окаже положително влияние върху риска от диабет.
Храните, които съдържат естествени пробиотици, като ферментиралите продукти например, са много полезни в превенцията на диабет. Сред тях са киселото мляко, киселите краставички, туршиите по възможност без добавена захар в маринатата. Пробиотичните бактерии в тях са изключително добър хранителен източник за чревната флора. Регулирането на храносмилането и обмяната на веществата е ключово за намаляване риска от диабет.
Витамин D е много важен елемент в превенцията на диабет. За да си го набавите е важно да се излагате на слънце, без да прекалявате. Достатъчното количество витамин D в организма е важно за синтеза на серотонин, за усвояването на редица елементи, включително калций, както и за подобряването на функциите на ендокринната система. Добрият баланс в хормоните е важен за намаляването на риска от диабет.