Как влияе диетата на психичното ви здраве?

Дефицитът на магнезий може да навреди на бактериите в червата

29.10.2024г. / 06 30ч.
Мария Василева
Как влияе диетата на психичното ви здраве? Снимка: istock

Как влияе диетата на психичното ви здраве? Снимка: istock

Широко известно е, че храненето играе ключова роля за вашето физическо здраве. Но проучванията също така показват, че храненето пряко влияе и върху вашето психическо и емоционално благополучие.

Кои са храните и витамините, които ви помагат да сте психично здрави?

Цели храни

Някои проучвания показват, че консервантите, хранителните оцветители и други добавки могат да причинят или влошат хиперактивността и депресията. „Ако трябва да запомните едно нещо, то е да ядете истинска храна или храна, която е минимално обработена и има поне няколко здравословни съставки“, това казва Сара Джейкъбс, холистичен хранителен съветник и съосновател на The Wellness Project.

Фибри

Храните на растителна основа са пълни с фибри, които помагат на тялото ви да абсорбира глюкозата (хранителни захари) по-бавно. Това ви помага да избегнете прилив на захар и сривове. Богатите на фибри храни включват плодове, зеленчуци и пълни с хранителни вещества въглехидрати като пълнозърнести храни и боб.

Свързани статии

Антиоксиданти

Тези средства за борба с възпалението се срещат в храни като горски плодове, листни зелени зеленчуци, куркума и храни, богати на омега-3 мастни киселини, включително сьомга и черни семена от чиа. Тъмният шоколад също съдържа антиоксиданти (и захар) така че се отдайте на умереността.

Фолиева киселина 

Този тип витамин В помага при производството на допамин, без да го принуждава да нараства, както правят захарите. Можете да го намерите в листни зеленчуци, леща и пъпеш.

Свързани статии

Витамин D

Витамин D помага за производството на серотонин и обикновено го получаваме от излагане на слънчева светлина. Но гъбите са друг добър източник, споделят специалисти. Ако имате недостиг на витамин D, вашият лекар може също да препоръча прием на добавка.

Магнезий

Този основен минерал помага за всичко – от нервната и мускулната функция до поддържането на стабилен сърдечен ритъм. Но също така е жизненоважен за връзката храна-настроение. Дефицитът на магнезий може да навреди на бактериите в червата и да причини депресия и симптоми, подобни на тревожност. Заредете се с естествени източници като какаови зърна, бадеми и кашу, спанак и други тъмни листни зеленчуци, банани и боб.

Ферментирали храни

Ферментиралите храни са пълни с пробиотици, които са определени живи бактерии, които са полезни за вашия храносмилателен тракт. Примерите включват кисело зеле, кимчи, мисо, темпе и ферментиралата напитка комбуча. Тези храни също са с високо съдържание на натрий, така че консумирайте умерено или пропуснете напълно, ако имате високо кръвно налягане.

Наблегнете на пресни плодове и зеленчуци в разнообразие от цветове

Мощните хранителни вещества, произведени от цветните хранителни растения, имат много ползи за ума и тялото. Чрез включването на естествено цветни храни във вашата диета, вие улеснявате тялото си да получи повече витамини и хранителни вещества и да извлечете многото физически и психологически ползи.

Свързани статии

Какво е мнението на специалистите?

„Има смисъл, че това, което влагаме в тялото си, също ще повлияе на психичното ни здраве“, това казва д-р Дебора Фернандес-Търнър, заместник-главен психиатричен лекар. „Доброто здраве описва състояние на оптимално благосъстояние. Това означава, че тялото и умът работят в хармония. И двете са еднакво важни, когато определяте вашето здравословно пътуване“.

Науката зад храната и настроението

Връзката между диетата и емоциите произтича от тясната връзка между мозъка и стомашно-чревния тракт, често наричан „втори мозък“. Вашият стомашно-чревен тракт е дом на милиарди бактерии, които влияят върху производството на химични вещества, които постоянно пренасят съобщения от червата към мозъка. Два често срещани примера за това са допаминът и серотонинът. Яденето на богата на хранителни вещества храна насърчава растежа на „добрите“ бактерии, което от своя страна влияе положително на производството на тези химикали. Когато производството е оптимално, вашият мозък получава тези положителни съобщения силно и ясно и вашето психическо състояние може да го отрази. От друга страна, когато производството се обърка, настроението ви също може да се обърка. Захарта, по-специално, се смята за основен виновник за възпалението. Тя подхранва „лошите“ бактерии в стомашно-чревния тракт. По ирония на съдбата, това може също да причини временен скок в химикалите, които ви карат да се чувствате добре, като допамин. Тези пикове водят до краткотраен прилив на захар, последван от силен срив. Когато се придържате към диета с храни, богати на хранителни вещества, вие се подготвяте за по-малко промени в настроението и подобрена способност за фокусиране. Проучвания дори са установили, че чистите диети, състоящи се предимно от цели, непреработени храни, могат да помогнат при симптоми на депресия и тревожност. Докато нездравословните диети са свързани с повишен риск от деменция или инсулт.

Тази статия има информативен характер. Преди да преминете към употреба на хранителни добавки, винаги се консултирайте с вашия лекуващ лекар. 

Свързани статии

Коментирай