7 ранни признака на депресията

Негативизмът може да е част от тях

01.12.2024г. / 07 00ч.
Мария Василева
8 ранни признака на депресията. Снимка: istock

8 ранни признака на депресията. Снимка: istock

Депресията е онази невидима сянка, съпътстваща ежедневието на мнозина, която може да влоши неимоверно качеството ви на живот. И макар специалистите да не са напълно категорични какво я причинява, сигналите за наличието на такова състояние трябва да бъдат взети под внимание. Кои са те?

Промени в апетита и теглото

Теглото и апетитът могат да варират при хора с депресия. Това състояние може да е различно за всеки човек. Някои хора имат повишен апетит и напълняват, докато други избягват да ядат и отслабват. Една индикация дали промените в теглото са свързани с депресията е дали те са умишлени или не. Ако не са, това може да означава, че са причинени от депресия. 

Безпокойство

Депресията и тревожността често вървят ръка за ръка. Симптомите на тревожност могат да включват: нервност, безпокойство, чувство на напрежение, чувство на опасност, паника, страх, ускорен сърдечен ритъм, бързо дишане, силно изпотяване, треперене или мускулни потрепвания. 

Повишена умора и проблеми със съня

Част от причините, поради която хората, живеещи с депресия, може да спрат да правят неща, които им харесват, е, че се чувстват много уморени. Депресията често е придружена с липса на енергия и непреодолимо чувство на умора, което може да бъде сред най-изтощителните симптоми. Това може да доведе и до прекомерен сън. Хората, които са депресирани, съобщават, че се чувстват уморени или сънливи (а не депресирани), тъй като последното може да се разглежда като по-малко културно приемливо.

Тъй като тези симптоми могат да бъдат приписани на други състояния, включително синдром на хроничната умора, здравните специалисти могат да пропуснат истинската причина. Депресията също е свързана с безсънието и двете състояния могат да се подхранват взаимно. Липсата на спокоен сън може да доведе и до тревожност.

Свързани статии

Употреба на алкохол или наркотици

Хората, които изпитват полюсни настроения, могат да използват алкохол или наркотици, за да им помогнат да се справят с негативните емоции, като тъга, самота или безнадеждност. Американската асоциация за тревожност и депресия (ADAA) съобщава, че в Съединените щати около 1 на всеки 5 души страдат от тревожност или разстройства в настроенията (като депресия). Мнозина от тези хора също имат и разстройство, свързано с употребата на алкохол или други вещества. Реципрочно, същата част от хората с разстройство, свързано с употребата на алкохол или вещества, имат и разстройство на настроението. 

Отрицателен вътрешен диалог

Отрицателният вътрешен диалог е такъв, който е вреден и самокритичен. Много хора с депресия имат негативно мнение за себе си, съпроводено с вредни и критични мисли. Въпреки че има ограничени изследвания за дългосрочните ефекти от негативния диалог, едно изследване е установило, че той има вредно въздействие върху благосъстоянието и когнитивните функции.

Свързани статии

Негативизъм

Има теория, че хората с депресия могат да проявят черта, наречена „депресивен реализъм“. Това означава, че те може да са склонни да преувеличават събитията и контрола, който имат върху тези събития, отколкото хората без депресия. Да бъдеш по-реалистичен или песимистичен от другите може да е един от признаците на депресия, особено ако дадения човек има и други възможни симптоми на депресия.

Загуба на концентрация

Когато човек губи интерес по време на разговор или изпуска хода на мисълта си, това може да означава проблеми с паметта и концентрацията. Такива проблеми са често срещан симптом на депресия.

Проучване от 2014 г. предполага, че тези трудности с концентрацията и съсредоточаването могат да влошат социалното въздействие на депресията, като направят професионалния живот и личните взаимоотношения по-предизвикателни. Освен това, описателен преглед от 2018 г. отбелязва, че когнитивната дисфункция е ключов аспект на голямото депресивно разстройство (MDD). Това може значително да повлияе на социалния живот на човек, връщането му на работа и производителността му на работното място.

Свързани статии

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
... ( преди 1 месец )
imam nujda da znam dokude se kazva negativizum , i ot kude e lo6otia , ili v dobria slu4ai spodeleno mnenie.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар