7 невероятни ползи от рициновото масло. Снимка: istock
Рициновото масло е познато дори и на нашите майки и баби. Но освен в грижата за косата, можете да намерите още няколко други негови приложения. Кои са те?
Тъй като е богато на мастни киселини, рициновото масло има овлажняващ ефект. Можете да го намерите в много търговски продукти за красота. Можете да го използвате и в натурален вид, който е без парфюми и оцветители. Тъй като може да дразни кожата, опитайте да го разредите с друго базово масло. Според мнозина антибактериалното, противовъзпалителното и овлажняващото действие на рициновото масло може да помогне в борбата с акнето.
Рициновото масло има антибактериални и антимикробни свойства, които могат да помогнат за по-бързото зарастване на рани, особено когато то се комбинира с други съставки. Маслото може да помогне за предотвратяване на инфекция, като поддържа раните влажни, докато рициноловата киселина намалява възпалението. Не използвайте рициново масло при леки порязвания или изгаряния у дома. Препоръчва се за лечение на рани само в лекарски кабинети и болници.
Изследвания при животни показват, че рициноловата киселина може да помогне в борбата с подуването и болката, причинени от възпаление, когато се прилага върху кожата. Едно проучване при хора установило, че е толкова ефективно при лечение на симптоми на артрит на коляното, колкото нестероидно противовъзпалително лекарство (НСПВС). Но има нужда от много повече изследвания за това.
Единствената здравна употреба на рициново масло, одобрена от FDA, е като естествено слабително за облекчаване на временния запек. Неговата рицинолеинова киселина се свързва с рецептор в червата ви. Това кара мускулите да се свиват, избутвайки изпражненията през дебелото черво. Понякога се използва и за прочистване на дебелото черво преди процедура като колоноскопия. Но вашият лекар може да предпише други лаксативи, които могат да дадат по-добри резултати. Не го използвайте за дългосрочно облекчаване на запек, защото може да имате странични ефекти като спазми и подуване на корема. Уведомете вашия лекар, ако запекът ви продължава повече от няколко дни.
Богато на мастни киселини, рициновото масло има овлажняващи свойства, които могат да ви помогнат да поддържате кожата си хидратирана и здрава. Това масло действа като овлажнител (вещество, което улавя влагата в кожата ви, за да я поддържа мека и гладка). По този начин, подобно на други щадящи кожата масла, рициновото масло също действа като бариера, за да предотврати изпаряването на влагата от кожата. То обаче е гъсто, така че може да искате да го разредите с базово масло (като бадемово, кокосово или масло от жожоба), преди да го нанесете върху лицето и тялото си. Има ограничени изследвания за ползите от рициновото масло за здравето на кожата. Изследванията показват, че мастните киселини в рициновото масло могат да насърчат възстановяването на кожата и да намалят появата на белези от акне, фини линии и бръчки.
Зъбните протези трябва да се почистват всеки ден, за да се предотврати натрупването на плака и да се защити оралното и цялостното здраве на хората, които ги носят. Хората, които носят протези, са особено уязвими към орални гъбични инфекции, особено Candida (дрожди), които могат лесно да се натрупат върху протезите и да увеличат риска от протезен стоматит, инфекция, свързана с орална болка и възпаление. Изследванията показват, че рициновото масло има антибактериални и противогъбични свойства, които могат да помогнат за поддържане на зъбните протези чисти. Едно проучване установило, че накисването на протези в 10% разтвор на рициново масло за 20 минути ефективно убива оралните бактерии и гъбички.
Може би сте чували, че рициновото масло може да стимулира растежа на косата, да предотврати косопада и да успокои сухия, сърбящ скалп. Все пак има някои фактори за здравето на косата, при които рициновото масло може да бъде ефективно. Някои използват рициново масло за овлажняване на косата си. Това е така, защото рициновото масло може да помогне за омазняване на косата, за да я запази блестяща и да предотврати цъфтящи краища и начупване.
Тази статия има информативен характер. Ако имате опасения за здравето си, потърсете помощ от лекар.