7 лесни стъпки за детокс след Нова година

Опитайте периодично гладуване

02.01.2025г. / 10 00ч.
Мария Василева
7 лесни стъпки за детокс след Нова година. Снимка: istock

7 лесни стъпки за детокс след Нова година. Снимка: istock

След коледното хапване, може би чувствате, че имате нужда от малко „рестарт“. За да го направите, няма да са ви необходими специални диети или пък режими. Вижте на какво да обърнете внимание, за да дадете почивка на храносмилателната си система:

Пийте много вода (за предпочитане с лимон)

Не трябва да подценявате факта, че водата помага на тялото ви да функционира правилно. Тя е от съществено значение за премахването на отпадъците и токсините. Ето защо трябва да останете хидратирани. За да разнообразите вкуса на водата, можете да добавите и малко пресен сок от джинджифил. Тези две съставки са чудесни за подпомагане на процеса на пречистване и детоксикация. 

Останете активни

Упражненията подпомагат процеса на детоксикация на тялото, тъй като те стимулират храносмилателния тракт и лимфната система, което спомага за елиминирането на отпадните продукти. Всеки път, когато тренирате, вие приемате повече кислород, който е от съществено значение за подпомагане на функционирането на вашите клетки, премахвайки токсините.

Хапвайте повече детоксикиращи супер храни

По време на празниците, когато трапезата е отрупана с какви ли не изкушения, уверете се, че консумирате достатъчно количество плодове, зеленчуци, полезни пълнозърнести храни и боб. Те са пълни с фибри, които са от съществено значение за перисталтиката. Включете в менюто си броколи, зеле и спанак, тъй като те са изключително полезни за черния дроб и подобряват детоксикацията на вашето тяло. Плодовете и зеленчуците са пълни с витамини, минерали и антиоксиданти, които поддържат тялото здраво и засилват имунната система. 

Пийте зелен чай матча

Зеленият чай матча има високи нива на катехинови полифеноли, които помагат да се възпрепятства рециркулацията на увреждащите токсини в тялото. Те също насърчават тялото ви да произвежда глутатион, който е чернодробен антиоксидант.

Спете повече

Сънят позволява на мозъка ви да се „реорганизира“ и презареди, както и да даде сигнали на тялото да премахне токсичните отпадъци, натрупани през деня. Липсата на сън възпрепятства организма да изпълнява необходимите функции, така че токсините могат да се натрупат и да засегнат редица аспекти на здравето. Опитайте се да си набавяте между 7 до 9 часа сън на нощ.

Опитайте периодично гладуване

Просто казано, при периодичното гладуване, наричано също и фастинг, вие консумирате храна само в определени часове. И давате на тялото си почивка (по време на която не се храните) определен брой часове (12-13-15) часа в началото. Това означава, че може да приемете първата си храна за деня около 11 часа сутринта, след това да консумирате останалите калории преди 20-21 часа и след това не хапвате нищо отново до 11 часа сутринта на следващия ден. Това не само води до много по-висока производителност и енергия, но също така може да помогне за предпазване от болести в напреднала възраст и да увеличи продължителността на живота. Освен това първоначалното усещане за глад изчезва и вече няма да се чувствате летаргични и уморени.

Излезте на чист въздух

Въпреки студения сезон чистият въздух е полезен не само за белите дробове и тялото, но и за ума и душата – той предлага много ползи. По време на приятна разходка навън или докато релаксирате на слънце, витамин D се усвоява от тялото. Този витамин е от съществено значение за организма. Оставете слънцето да „целуне“ кожата ви – колкото повече е изложено тялото на слънчева светлина, толкова повече витамин D ще усвоите.

Разбира се, внимавайте да не изгорите, ако слънцето е силно, 20 минути на ден трябва да са достатъчни. Ако не сте фен на разходките, можете да седнете на вашата тераса или балкон по време на обяд (където слънцето е най-високо и следователно най-интензивно) и отделете това време, за да презаредите батериите си. Комбинацията от здравословна балансирана диета, както и чист въздух, води до перфектната програма за детоксикация.

Коментирай