14 начина да подредим деня си така, че да бъдем по-здрави. Снимка: istock
Със сигурност сте забелязали, че ако денят ви стартира добре, след това сякаш всичко се нарежда. И обратното – ако нещо ви изнерви още в началото на деня, целият ви ден върви „накриво“. Не бива да се поддавате на тези стечения на обстоятелствата. Превърнете доброто настроение в рутина. Как?
Преди да станете от леглото, опитайте това разтягане: протегнете ръцете си над главата си, изпънете краката си възможно най-изправени и разширете гръдния си кош с дълбоко вдишване. Докато издишвате, отпуснете се. Превъртете китките и глезените си и след това станете от леглото.
Изпийте чаша вода, веднага щом станете сутрин. Този прост навик улеснява хидратацията на цялото ви тяло.
Дори само няколко минути медитация всеки ден могат да допринесат за цялостното ви здраве, така че това определено заслужава място във вашата сутрешна рутина. Опитайте приложение за водена медитация, за да ви помогне да успокоите ума и тялото си и да се почувствате по-балансирани.
Когато се отправите към хладилника сутрин, може да бъде изкушаващо да вземете първото, най-удобно нещо, което видите. Създайте си навик за здравословна закуска с баланс от протеини, здравословни мазнини и сложни въглехидрати, за да сте енергични до обяд.
Това не само ще ви помогне да постигнете целите си за хидратация, но използването на бутилка с вода за многократно пълнене, термос и/или чаша за кафе помага за намаляване на количеството отпадъци, генерирани от бутилки за еднократна употреба.
Вашата тренировка не трябва да е единствената дейност, която изпълнявате през деня. Правете кратки почивки за движение през целия ден: направете няколко обиколки около блока, направете няколко клякания до бюрото си или си направете почивка за разтягане, където и да сте.
Когато денят ви стане забързан, може да бъде изкушаващо да работите и на обяд. Но всъщност тялото ви ще се почувства по-добре, ако спрете за няколко минути и се нахраните добре.
Разбира се, можете да работите 10 часа без прекъсване и да ставате, само за да използвате тоалетната. Но това наистина ли е най-доброто за ума и тялото ви? Когато създавате своята следобедна уелнес рутина, вградете кратки почивки през целия ден, за да увеличите продуктивността и креативността. Направете конкретен план за това как ще прекарате времето си.
Едно проучване установило, че ангажирането с физическа активност или упражнения за релаксация по време на вашата почивка доставя по-голям прилив на енергия, отколкото неструктурирана почивка (или никаква почивка). И друго проучване установило, че ходенето има положителен ефект върху творческото мислене.
Ако откриете, че се чувствате тревожни през деня, имайте подръка няколко инструмента, които да ви помогнат да управлявате чувствата си. Разгледайте приложения или видео материали за техники за релаксация и успокояване, както и дихателни упражнения.
Точно както се нуждаете от движение, вода и сън, важно е също да поддържате социалното си благополучие. Отделете време да се свържете с други хора като проведете разговор и добавите в ежедневието си смях, подкрепа и удоволствие. Не е нужно да полагате огромни усилия – просто поканете колега на обяд, обадете се по телефона на роднина или си уговорете среща с приятел.
Когато създавате своя персонализирана рутина за уелнес, помислете за добавяне на нежно или възстановяващо движение в края на деня – като масаж с фоум ролер, разтягане или възстановяваща йога.
Синята светлина, излъчвана от екрана на телефона, компютъра и телевизора, може да наруши цикъла ви на сън. Вашата рутина за почивка трябва да е свързана с подготовката на ума и тялото ви за сън, така че планирайте време, в което да изключите устройствата си вечерта.
Практика за благодарност е чудесен начин да признаете постиженията си от деня и да пренасочите ума си. Например може да си създадете навик да записвате три неща, за които сте благодарни, в дневник на благодарността, преди да приключите деня си.
Когато не получавате достатъчно сън, ще бъде по-трудно да постигнете останалите си цели за уелнес – така че го направете приоритет в рутината си за благополучие и здраве.
По материали от: www.bu.edu