7 популярни здравословни правила, които са погрешни. Снимка: istock
Здравословните правила са важен ориентир, според който се стремим да поддържаме здрав дух в здраво тяло. Но измежду всички здравни съвети, на които можете да попаднете в интернет или които са широко разпространени сред обществото има и такива, които са по-скоро погрешни и не носят никаква здравословна полза.
Вижте кои са широко разпространените здравословни правила, които са погрешни и по-скоро биха могли да се окачествят като митове.
Това популярно схващане всъщност не е вярно. Пиенето на точно два литра вода не ви гарантира повече здраве, както и пиенето на повече или по-малко вода. Приемът на течности зависи от индивидуалните ви особености, степента на двигателна активност, изпотяване, изразходване на енергия и телесни течности, здравословни състояния. Според всички тези и още критерии всеки човек се нуждае от различно количество вода на ден. Можете да останете здрави, ако пиете по-малко от 2 литра вода на ден, както и ако пиете малко повече.
Това здравословно правилно е по-скоро мит, отколкото истина. Единственият начин да се разболеете всъщност е да сте в пряк контакт с вирусни частици и то в по-висока концентрация. Излизането с мокра коса дори през зимата съвсем не означава, че задължително ще се разболеете. Ако премръзнете, разбира се, това отслабва защитните сили на имунната система, което може да ви направи по-податливи на атаките на вирусите.
Това популярно здравословно правило също не е вярно. Изхождането зависи от индивидуалните особености на човек, диетата му, колко фибри и вода приема на ден, от хормоналния баланс в тялото му, от двигателната активност. Според науката за здравословно изхождане се счита изхождането по 2 до 3 пъти на ден, както и до 3 пъти на седмица според именно тези индивидуални особености, които определят този процес. Можете да сте напълно здрави, ако се изхождате по един път или повече на ден, както и ако ходите до тоалетна по 3-4 пъти в седмицата.
Нуждата от сън е много специфична. Широко разпространено е схващането, че всички хора трябва задължително да спят по 8 часа, но не е така. Според индивидуалните особености на организма, начинът на хранене, ежедневието хората имат нужда от сън между 6 и 9 часа на денонощие. От значение е и възрастта на човек. Колкото по-млади са хората, от толкова повече сън се нуждаят.
Това е един от най-широко разпространените здравни митове напоследък. Те залагат на плодовите и зеленчуковите сокове, като един от най-добрите методи за детокс. Детокс режимите, гладуването, включително периодичното са само част от примерите за детоксикиращи съвети за организма. Нито един от тях обаче не е научно обоснован.
Нашето тяло притежава един орган, който е предназначен да се грижи за детоксикирането на организма и това е черният дроб. Не е нужно да правите нищо специфично, за да изведете токсините от организма. Черният дроб го прави. Това, което можете да направите, за да го улесните в работата му е да не пиете алкохол, да се храните здравословно, да не ядете пържено, мазно, тлъсто, захари, хидрогенирани и трансмазнини, да не преяждате и да не прекалявате с вредните навици. Това е всичко.
Модерните и съвременни режими на хранене, обещаващи стройна фигура и бързи резултати, демонизират въглехидратите и издигат в култ протеините и полезните мазнини. Научната истина обаче е, че въглехидратите не са ваш враг. Въглехидратите не ви правят дебели. Онова, което ви кара да напълнявате е прекаляването с общия прием на калории.
Човешкото тяло е създадено да черпи енергия от въглехидратите. В натуралните продукти, от които идват въглехидратите, обикновено се съдържат фибри, витамини, минерали, антиоксиданти, малки количества протеини. Това са зеленчуците, плодовете, варивата, бобовите, пълнозърнестите храни. Въглехидратите, които със сигурност не ви трябват са рафинираните захари, рафинираните тестени продукти, преработените храни.
Единственото, което ви трябва, за да сте с чисти ръце е добрият стар сапун. Проучване от 2015 година, публикувано в Journal of Antimicrobial Chemotherapy установява, че сапуните действат многократно по-добре от антибактериалните средства за дезинфекция без отмиване. Те могат да създадат дори повече проблеми, отколкото да помогнат, защото нарушават естествения баланс във флората на кожата, като създават предпоставки за раздразнение, обриви, податливост на инфекции.