Как да се погрижим за здравето на женското сърце? Снимка: istock
Проучвания показват, че малко жени смятат, че сърдечните заболявания са най-голямата заплаха за здравето им. За съжаление, често пъти това не е така. Над една трета от жените, които умират в САЩ всяка година, умират от сърдечни заболявания. Всъщност всяка година повече жени умират от сърдечни заболявания, отколкото от рак на гърдата. Рискът от инфаркт и инсулт нараства с възрастта. Това е особено вярно за периода след менопаузата. Но трябва да започнете да се предпазвате от сърдечни заболявания рано. Как да направите това?
Обсъдете с вашия лекуващ лекар изследванията, свързани с холестерола и кръвното налягане. Проверете и двете. Колкото по-високи са стойностите на някое от тях, толкова по-голям е рискът от сърдечни заболявания или инфаркт. За да се провери холестеролът, се прави кръвен тест, обикновено след гладуване. Този тест се прави за измерване на мазнините в кръвта ви. Той може да ви каже: нивата на вашия общ холестерол; LDL (“лош“) холестерол; HDL („добър“) холестерол; триглицериди (друга форма на мазнини в кръвта).
Вашият лекуващ лекар ще прегледа вашата медицинска история. Той или тя също ще попита за семейната ви история на сърдечни заболявания. Тази информация ще ви помогне да оцените личния си риск от заболяването. Специалистът може да реши, че имате нужда от лекарство за понижаване на холестерола или може да поиска да промените начина си на живот, преди да предпише лекарство. За някои жени сърдечните заболявания могат да бъдат предотвратени. Следните промени в начина на живот могат да помогнат на жените да намалят риска.
Наднорменото тегло може да повиши кръвното ви налягане, нивата на холестерола и триглицеридите. Освен това ви излага на риск от диабет тип 2. Това състояние може също така да повиши риска от запушени артерии и инфаркт. Ако загубите част от теглото си, ще намалите холестерола и кръвното си налягане. Освен това ще бъде по-малко вероятно да развиете диабет. Дори загубата на 5% до 10% от телесното ви тегло може да има значение.
Пушачите са изложени на повече от два пъти по-голям риск от инфаркт, отколкото непушачите. Химикалите в цигарения дим могат да свият коронарните артерии, което затруднява циркулацията на кръвта. Тютюнопушенето също може да причини по-лепкава лигавица на кръвоносните съдове. В резултат на това е по-вероятно образуването на кръвни съсиреци, което може да причини инсулт.
Стремете се към поне 30 до 40 минути умерена до интензивна физическа активност 4 до 5 дни в седмицата. Упражненията могат да намалят риска от сърдечни заболявания; да повишат добрия холестерол и да намалят лошия.
Избягвайте масло и други наситени мазнини. Вместо това използвайте зехтин или рапично масло. Но ги използвайте пестеливо, защото всички мазнини са с високо съдържание на калории. Всеки вид мазнина съдържа приблизително 100 калории на супена лъжица. Твърде много мазнини от всякакъв вид могат да доведат до наддаване на тегло.
Също така ограничете и пълномаслени млечни продукти; тлъсти меса; палмово масло; частично хидрогенирани растителни масла; пакетирани или други готови храни с високо съдържание на мазнини.
Една умерено активна жена трябва да яде поне 3 чаши зеленчуци и 2 чаши плодове дневно. Проучванията свързват диети с високо съдържание на плодове и зеленчуци с по-ниско кръвно налягане и намален риск от сърдечни заболявания.
Разтворимите фибри помагат за намаляване на LDL холестерола. Овесените ядки, пълнозърнестият хляб и други пълнозърнести храни са отлични източници на това хранително вещество. Възрастните трябва да консумират между 170 – до 250 г зърнени храни на ден. Половината от това количество трябва да са пълнозърнести храни.
Жените трябва да ограничат алкохола до не повече от 1 питие на ден. Това е еквивалентно на 350 мл бира, 150 мл вино или 30 – 40 мл спиртни напитки.
По материали от: hopkinsmedicine.org