На 26.01.2009 г. от 15 ч. в зала “Изток” на Народното събрание бяха представени резултатите и бъдещите мерки, които ще бъдат предприети във връзка с “Ограничаване и контрол на онкологичните заболявания в Република България: постижения и перспективи в превенцията на рака на маточната шийка”.
В събитието взеха участие както представители на българското правителство д-р Евгений Желев (министър на здравеопазването(, д-р Нигяр Сахлим-Джафер (зам.-председател на Комисията по здравеопазването и съпредседател на група “парламентарен консенсус за борба със социално значими болести”), така и представители на Европейския парламент, неправителствени организации и журналисти.
Бяха изнесени доста притеснителни данни, като например, че тенденцията в Световен мащаб е през 2020 г. ракът на шийката на матката да се увеличи с 50 %.
В момента ракът на маточната шийка е второ по честота злокачествено заболяване при жените.
В Европа се регистрират около 50 000 нови случая и умират по 25 000 жени от тази коварна болест.
Добрите вести са, че открит на време, този вид рак може да бъде овладян, да се ограничат до минимум пораженията върху женския организъм и да се излекува напълно.
За целта обаче е необходимо да бъде много добре организирана и своевременно активирана профилактика.
На фона на Европейската статистика българското правителство също прави някакви усилия и отчита, че заболяването се превръща не само в здравословен и социален проблем, но и в икономически.
Министър Евгений Желев увери, че ще бъдат отпуснати 350 мил. лв. за онкологично лечение, както и 19 мил. лв. за скринингова програма.
Доц. Атанас Щерев каза, че политиците не лобират достатъчно, защото когато резултатите от скрийнинга излязат, мандатът им вече ще е свършил и други ще оберат лаврите. Каза също, че развиващите се страни, всред които е все още и България, имат най-много загубени години живот, поради цервикалния рак при жени от 25 до 64-годишна възраст. И в този смисъл България плаща висока цена: умират млади специалистки, в които е инвестирано; малки деца остават без майките си; семейства изпадат във финансови затруднения и с една дума простата статистика може да се превърне в ужасна семейна и човешка драма.
Д-р Сехлим-Джафер каза, че се надява перлата на мъдростта, която е символ на кампанията да ни обедини срещу проблема. Тя изказа задоволство, че всички политически партии, независимо от цветовата им окраска, са се съгласили, че трябва да се вземат бързи превантивни мерки.
Доц. Николай Василев показваше с картинки административния капацитет и проблема с него – изобразен като магаре с каруца. Той обясняваше къде е по-добре да е фокусиран погледът – в проблема, или напред по пътя.
* * *
Въпроси и отговори за рака на маточната шийка
* * *
“Европейската седмица на предпазването от рак на маточната шийка в България” – профилактика и начин на живот
Седмица за борба с рака на шийката на матката
Ключови факти за рака на маточната шийка
Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?
Тестове за HVP – рака на шийката на матката
Ваксина срещу рака на маточната шийка
350 жени станаха лица на кампанията “За теб и тези, които обичаш”
„За теб и тези, които обичаш”
Боряна и Анна Шехтови се включиха в “За теб и тези, които обичаш”
Профилактиката на рак – само за богатите ли?
Видео поглед
Тема във форума
Още информация на интернет страницата www.ecca.info