Увеличаващата се заболеваемост от рак на маточната шийка се отразява негативно на обществото

28.01.2009г. / 08 25ч.
Вергиния Генова
Увеличаващата се заболеваемост от рак на маточната шийка се отразява негативно на обществото

На 26.01.2009 г. от 15 ч. в зала “Изток” на Народното събрание бяха представени резултатите и бъдещите мерки, които ще бъдат предприети във връзка с “Ограничаване и контрол на онкологичните заболявания в Република България: постижения и перспективи в превенцията на рака на маточната шийка”.

В събитието взеха участие както представители на българското правителство д-р Евгений Желев (министър на здравеопазването(, д-р Нигяр Сахлим-Джафер (зам.-председател на Комисията по здравеопазването и съпредседател на група “парламентарен консенсус за борба със социално значими болести”), така и представители на Европейския парламент, неправителствени организации и журналисти.

Бяха изнесени доста притеснителни данни, като например, че тенденцията в Световен мащаб е през 2020 г. ракът на шийката на матката да се увеличи с 50 %.

В момента ракът на маточната шийка е второ по честота злокачествено заболяване при жените.

В Европа се регистрират около 50 000 нови случая и умират по 25 000 жени от тази коварна болест.

Добрите вести са, че открит на време, този вид рак може да бъде овладян, да се ограничат до минимум пораженията върху женския организъм и да се излекува напълно.

За целта обаче е необходимо да бъде много добре организирана и своевременно активирана профилактика.

На фона на Европейската статистика българското правителство също прави някакви усилия и отчита, че заболяването се превръща не само в здравословен и социален проблем, но и в икономически.

Министър Евгений Желев увери, че ще бъдат отпуснати 350 мил. лв. за онкологично лечение, както и 19 мил. лв. за скринингова програма.

Доц. Атанас Щерев каза, че политиците не лобират достатъчно, защото когато резултатите от скрийнинга излязат, мандатът им вече ще е свършил и други ще оберат лаврите. Каза също, че развиващите се страни, всред които е все още и България, имат най-много загубени години живот, поради цервикалния рак при жени от 25 до 64-годишна възраст. И в този смисъл България плаща висока цена: умират млади специалистки, в които е инвестирано; малки деца остават без майките си; семейства изпадат във финансови затруднения и с една дума простата статистика може да се превърне в ужасна семейна и човешка драма.

Д-р Сехлим-Джафер каза, че се надява перлата на мъдростта, която е символ на кампанията да ни обедини срещу проблема. Тя изказа задоволство, че всички политически партии, независимо от цветовата им окраска, са се съгласили, че трябва да се вземат бързи превантивни мерки.

Доц. Николай Василев показваше с картинки административния капацитет и проблема с него – изобразен като магаре с каруца. Той обясняваше къде е по-добре да е фокусиран погледът – в проблема, или напред по пътя.

* * *

Въпроси и отговори за рака на маточната шийка
* * *

“Европейската седмица на предпазването от рак на маточната шийка в България” – профилактика и начин на живот
Седмица за борба с рака на шийката на матката
Ключови факти за рака на маточната шийка
Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?
Тестове за HVP – рака на шийката на матката
Ваксина срещу рака на маточната шийка
350 жени станаха лица на кампанията “За теб и тези, които обичаш”
„За теб и тези, които обичаш”
Боряна и Анна Шехтови се включиха в “За теб и тези, които обичаш”
Профилактиката на рак – само за богатите ли?
Видео поглед
Тема във форума

Още информация на интернет страницата www.ecca.info

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Лекар, запознат с пр ( преди 12 години )
До Вяра: Има категорични данни в цял свят за заболеваемост от рак на шийката - като един пример ще ви дам сайта на National Cancer Institute, къдено заболеваемостта дори е разбита по социални групи. Досега няма по добро средство за предпазване на рискови групи и такива с нисък социален статус / а те са неминуемо свързани и с по-ниско образование / от скрининговите програми. Обикновено ние - просветените и образованите, сме тези, които плащат лечението на непросветените и необразованите. Затова е по-добре да се дадат малко пари за скрининг, отколкото много - за неефективно лечение на жените с напреднал рак и издръжка на осиротелите деца.В Щатите вече 75% от пробите се обработват автоматично, което намалява субективната грешка при оценката на раковите клетки до 2%. За сведение у нас тя е над 20%. Цената на онкопрофилактичната цитонамазка, определена от здравната каса е 5 лв., в частните клиники и центрове - до 20 лв. Е, кажете ми, струва ли си да си рискуваме здравето и живота заради 5 лв.?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Лекар, запознат с пр ( преди 12 години )
До Антилекар: "Що за болести са тези, които могат да се идентифицират само в някои лаборатории и от определени лекари и каква е гаранцията, че техните тестове не дават грешни резултати -никаква. Стойте далече от подобни изследвания - само излишно ще ви осакатят." Опасно мнение! Ще го оставя без коментар, защото говори само за себе си. Вирусната диагностика не е за всяка уста лъжица, не може да си я направите при джи-пи то. Що се касае до мене, няма да си напиша името, нито специалността, защото не желая да използвам сайта за реклама. Публична личност съм, имам достатъчно пациенти, трудовият ми стаж е 27 години и с проблема рак на шийката се занимавам от 15 години, по-активно напоследък, във връзка с новите проучвания. Вярно, че всеки може да пише каквото си поиска, но да го оставим на съвестта на пишещите. Аз мисля, че аргументираното и точно изразено професионално мнение е по-полезно от непрофесионалното антимнение, което пък трябва да тежи на вашата съвест.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Лекар, запознат с пр ( преди 12 години )
До Десислава: Само човек, тотално незапознат с проблема може да разсъждава като вас. Да, ваксината е скъпа, но в белите държави тя се поема от здравните каси и заствахователните фондове. Тук, не! Защото очевидно в нашето Министерство не знаят какво означава първична профилактика! Да, ваксината е млада, на 5-6 години, но всички изследвания досега показват, че нивото на антителата е едно и също, т.е. че не спада с годините, поддържа се напрегнат имунитет. Ефектите в дългосрочен план? Те идват от некомпетентността на лекарите, които не знаят какво точно представлява ваксината и кого предпазва и негативното, типично българско отношение към новото, каквото усещам и във вашия коментар. Да, Десислава, продажби има. Но защо не ми отговорите кога за последно сте била на гинеколог? Нали преди да се ваксинирате трябва да разберете дали не сте болна от някакво предраково състояние или поне инфектирана с човешки папиломен вирус? Направете си колпоскопия и цитонамазка / папиломните вируси успешно се типизират в някои лаборатории /при запознат с проблема гинеколог и после ще се прецени имате ли нужда от ваксина. А наистина заболяването е безсимптомно, жените не разбират че са болни от рак на шийката, докато не получат кървене, а това означава, че вече е много късно. Може би наистина има връзка между рекламната кампания за ваксините и вдигнатия шум в пресата, но това са все пак обединени усилия за ликвидирането на един тежък социален проблем.До Надежда: Обяснете на вашата лична лекарка, че ракът на шийката протича без симптоми до късния инвазивен стадий. Вероятно с това ще успеете да я убедите, че човек без оплаквания може да е сериозно болен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Лекар, запознат с пр ( преди 12 години )
Ами у нас има 100% увеличение на заболеваемостта от рак на шийката за 20 години. Защо да няма още 50% след 10. Това са фактите! Затова спрете да четете Робин Кук като Библията и да сатанизирате медицинската професия. Съжалявам, че не мога да ви покажа една графика на намаляването на заболеваемостта и смъртността от рак на шийката в Щатите, но и да ви я покажа, вие сте така негативно настроена, че няма да повярвате. Опитът ми обаче с хора като вас показва, че те най-жестоко пострадват във връзка с недоверието си към точните специалисти. Между впрочем, нелекуваният гастрит води до необратими промени в стомашната лигавица, които в един момент могат да преминат в рак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Надежда ( преди 12 години )
Тъй като съм пораснала вече за ваксина, единственият начин е редовния профилактичен преглед при гинеколог. Но как да убедя личната ми лекарка , че трябва да ми даде направление за специалист, след като не се оплаквам от нищо /Цитирам: "Като нямаш оплакване за какво ми искаш направление!". ?Всяка година имам страхотен проблем с получаването на направление, а и сигурна съм - не само аз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Вяра ( преди 12 години )
Превантивните мерки са най-често ненужно осакатяване на жените. Скрининговите програми не променят картината на заболеваемостта - всъщност данни за нея липсват. Затова в скоро време скрининговите програми ще бъдат отменени в развитите страни - те водят до т.н свръхдиагностициране и не водят до положителни промени. Фармацевтичните фирми, произвеждащи лекарства за тези заболявания вече завзеха достатъчно голяма пазарна ниша и в следващите 5 години ще имат стабилни продажби. Все пак числото на заболелите не може да расте до безкрай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Десислава ( преди 12 години )
Омръзна ми тази рекламна кампания на "Рака на маточната шийка" - спрете вече! Оказа се, че ваксината е доста скъпа и сега, за да я продадат "любимите" ми фармацефти - не спират да го рекламират тоя рак. Само до преди 1-2 години не бяхме чували за него - а сега е най-страшното нещо за всички жени. Друг е въпросът, че ваксината е "млада" и не се знае какви ефекти ще има в дългосрочен план. Но продажби трябва да има! Те са най-важни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар