Да бъдем модерни с традиционни български бижута и дрехи

14.12.2011г. / 14 36ч.
Ивет Лолова
Да бъдем модерни с традиционни български бижута и дрехи

Времето ни било бездуховно, занаятите замирали, традиционните български накити и облекла са само в музеите. Отчасти е истина. Лесно е да се оправдаем с времената или с кризата. По-трудно е да направим усилие да попречим на това да се случи и да участваме лично – когато и с каквото можем, за да приобщаваме децата си към българската традиция или сами да се научим да изработваме нещо българско. Надеждата е в инициативи в детската градина, училището, читалищата, тематични базари, практически ателиета в етнографските и историческите музеи. Ето какво разказаха три жени, участнички в работилница "Коледна седянка“ в НМ „Земята и хората“.

Мариета Недкова
Тя е майстор-кожар, член на Задругата на майсторите, прераснала в Занаятчийска камара.
„На времето на седенките хората са се учили един от друг и ние тук се опитваме по същия начин. Искаме да го предадем на следващите поколения, за да не се загуби знанието и умението нито като технология, нито като традиция. Предметите, които изработваме „звучат“ съвременно, въпреки, че са със стари мотиви, взаимствани от фолклорните костюми. Вижте колко модерно стоят – шевици, плъсти, колани, дантелени яки. Хубаво е хората да знаят как са изработени отделните изделия, за да ги ценят. Защото родолюбието не е вродено – то се възпитава. Минава и през традицията. Непознатото трудно се цени и се обича, трябва да се познава в детайли, за да го заобичаш и да ти стане близко. Заедно с други членове на Камарата обучаваме ученици, за да има приемственост в занаятите и в традициите, в духовната култура на българина.“

Диана Димитрова
Тя е дошла от Видин, член е на групата Работилница "Седянка" във Фейсбук.
„Луди жени сме – вместо да гледаме турски сериали, правим това, което са правили нашите баби – занимаваме се с плетки, бродерии и други ръкоделия. Тук съм донесла коледни картички с българска бродерия и играчки за елхата, които са поставени в специални рамки или са монтирани върху стиропорени камбанки и топки. Черпя вдъхновение от интернет – това е място, където човек може да намери всичко, което търси и разбира се, контактувайки с много други жени, се раждат идеите. Съвременни са и основите за бродерия – традиционните са били в екрю или цвят шампанско, докато сега има със сребърна, златна нишка, зелена, розова, червена – за всеки вкус. Други играчки съм декорирала със салфетна техника. Коледната тематика е изключително благодатна за работа, защото може да се слага много брокат и различни цветове.“

Йорданка Цветкова
Живее и работи в Смолян. Главен уредник е на Регионален исторически музей „Стою Шишков“. Специалист по изработване на мънистени накити. Ако проявявате интерес, тя ще ви научи да си плетете сами гривни, колиета, брошки и др.
„На щанда предлагаме мънистени накити, изработени на базата на старинните технологии за изготвяне на мънистени бижута. Те са били част от традиционното облекло на родопчанката в края на XIX до 50-те години на XX век. Изработвали са се от моми, жени и невести в селищата на Родопите и са имали украсяваща и предпазна, магическа функция. Вярвало се е, че синьото мънисто предпазва от уроки и лоши очи, а черното мънисто се носи против разни болести. Обикновено днес се ползват повече като украса в съвременното женско облекло. Старинните техники, които сме овладели са плетене на една кука и низане с игла. На тяхната база осъвременяваме моделите в зависимост от вижданията на авторите и от предпочитанията на клиентите, усета към цветовете. Изработваме съвременни образци, които будят интерес. Миналата година спечелихме проект за изработване на накити от мъниста. Много млади момичета се записаха за ателието – залата беше тясна да събере всички желаещи. Непрекъснато правим подобни обучения по заявка – за групи или индивидуално. Музеят осигурява мънистата и обучителите.“

Купувайки една коледна картичка, бродирана камбанка, плетена звездичка, плъстена роза-брошка, гердан от Родопите, копринен шал с елементи на калоферска дантела, ние не взимаме просто поредното бижу, аксесоар или украса за елхата, ние продължаваме традицията, българската, и отваряме прозорче на духовността да влезе в нашия свят.

На снимката: колие от мъниста от Родопите, изработено от Йорданка Цветкова

Фотопоглед - Български подаръци от коледната седянка

Прочетете още:

Коментирай
Свободно време