Снимка: Thinkstock
Гръбначният стълб е удивителна част от тялото. Той взима активно участие във всяко движение, което извършваме. Функциите му са да подкрепя тялото и да му придава гъвкавост.
Гръбнакът представлява сложна структура с няколко взаимосвързани и взаимозависими компонента.
Винаги е интересно да научаваш нови неща. Затова сме подготвили няколко любопитни и малко познати факта за гръбначния стълб.
Факт – 82% от хората, страдащи от гръбначни наранявания и заболявания, са от мъжки пол
Експертите не са съвсем сигурни защо това е така. Вероятно се дължи на факта, че мъжете действат по-необмислено, що се отнася до физическото им здраве.
Често пъти гръбначномозъчните травми се дължат на катастрофи с автомобили и мотоциклети, като водачи са предимно мъже.
Факт – хората имат толкова шийни прешлени, колкото имат и жирафите
Може да не ви се вярва, защото жирафите имат изключително дълги вратове, но това е истина. Разликата идва оттам, че нашите прешлени са подредени в непосредствена близост един до друг. Тези на жирафите са по-раздалечени и гъвкави.
Факт – гръбначният стълб е изключително гъвкав
Гръбнакът е толкова гъвкав, че ако бъде отделен от тялото и извит, той би образувал почти две трети от идеална окръжност.
Факт – астронавтите се връщат от космоса с 3% по-високи
В безтегловност гръбнакът става малко по-дълъг, защото хрущялните дискове се разширяват в безтегловност. Така се увеличава и височината.
Факт – бебетата имат 33 прешлена, а възрастните по-малко
Мислите си, че се раждате с точно определен брой прешлени, които запазват бройката си? Грешите! Някои прешлени при възрастните се срастват с годините, като например кръстните прешлени. С порастването те се вкалцяват и образуват една цяла кост.
Някои от опашните прешлени също се сливат в едно, за да изпълнят предпазната си функция. Така се образува опашната кост.
Факт – знаете ли, че тялото ви е оборудвано с амортисьори?
Между прешлените има вещество, наподобяващо подложка, което е изградено от фиброзен хрущял. Това вещество представлява междупрешленни дискове, имащи функция да намаляват триенето между прешлените.
Така се намалява рискът от травма, износване и инвалидизиране. Комбинацията от тези амортисьори и S-образната форма на гръбнака предотвратяват натоварването към главата, когато ходите или тичате.
Факт – гръбначният стълб има жизненоважно значение за тялото.
Той е отговорен за извършването на повече от 1 милион електрически нервни съобщения между мозъка и тялото всеки ден.
Факт – гръбначният стълб има памет
Паметта на гръбнака има голямо значение и затова е важно да се грижим за него от най-ранна възраст. Поддържането на правилна поза е съществено за цялостното здраве.
Факт – гръбначният стълб може да действа самостоятелно
Той невинаги се нуждае от сигнали от централния мозък, за да извърши определено действие. В някои ситуации гръбначният мозък изпраща сигнали директно към мускулите, за да ги задейства.