Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве

Непременно почистете дома си преди празника

11.04.2025г. / 10 37ч.
Мария Василева
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве. Снимка: istock

Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве. Снимка: istock

Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. За да разберем по-дълбоко значението на този празник, трябва първо да се запознаем с неговата история, а ето и обичаите за него:

Обичаите на Цветница за здраве

Освещаване на върбови клонки

Няколко дни преди празника вярващите режат върбови клонки и ги поставят във вода, за да цъфтят. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.

Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос. Те могат да бъдат заменени с други растения, там, където не расте върба. Този вид дърво е едно от първите, които цъфтят в началото на пролетта и освен това е символ на обновление, добродетел и нов живот. Важно е да се отбележи, че празникът започва предния ден, в събота вечерта.

В храмовете се отслужва всенощно бдение, а след това утреня, на която се чете специална молитва и се освещават върбови клонки. След отслужване на празничната литургия, вярващите отнасят от храмовете осветени върбови клонки и цветя в домовете си. Там се правят на венец и се слагат на иконата. Едва тогава се вземат старите върбови клонки, които са пазили дома цяла година от лошотии и болести и се изхвърлят в течаща вода.

Свързани статии

Ритуали за зачеване 

Има предание, че отвара от върбовите клонки се дава на жени, които очакват от много дълго време да имат свои рожби или за други болежки. 

Прочистване на дома

Макар и обичаите да имат определени различия в различните части на страната, традицията повелява – домът трябва да е почистен преди Цветница.

Празничната трапеза

След което домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. На масата може да се сложат гарнитури от картофи, боб, зеленчуци. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук.

Сладките е разрешено да са на трапезата на Цветница, но да са без яйца. Добре би било да са декорирани като цветя, според празника. Празничната пита също може да е оформена като цвете.

На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и сушени плодове, кисело зеле и кисели краставички. 

Свързани статии

Кумичене

На народния празник Връбница се провежда един важен за момичетата обред, наречен кумичене. В обредът участват всички моми, които са лазарували на предишния ден. Те се събират заедно на едно място и тръгват към реката, защото кумиченето се провежда само на река. Приемало се е, че мома, която не е лазарувала и не се е кумичила, не може да се омъжи.

Всяка мома, която има „да се кумичи“, трябва да е приготвила специален хляб за случая. Този хляб се нарича кукла, а в някои краища на страната се казва кравай или колак.

Свързани статии

Историята на Цветница

Легендата разказва, че в продължение на много години Исус ходил в различни градове, споделяйки с хората своите проповеди и извършвал най-различни чудеса. Но едно се откроявало сред тях – чудото на възкресението на Лазар. Не след дълго, Исус посещава Йерусалим, а тамошните жители вече били чули много за това удивително събитие. Виждайки фигурата му отдалеч (той яздел снежнобяло магаре, а учениците му вървели наблизо), хората излезли по улиците на града, поздравявайки го. Мнозина късали клони от растящите наблизо палми и ги размахвали, а също ги хвърляли на пътя, под краката на магарето, носещо Божия Син. Така в стари времена евреите са посрещали своите царе и велики войни, които са се завръщали в града с победа. 

Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Лозан, Лозенка, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Неви, Невен(а), Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и много други имена.

Свързани статии

Коментирай