Как предварително да се ориентираме за пазаруване в Истанбул
Всяка екскурзия в чужбина неизменно е свързана с трескаво търсене нещо да купим – за спомен или за подаръци на роднини и приятели.
Трудностите идват, когато нямаме предварително информация кое и къде можем да купим най-изгодно и от ограниченото време, ако сме отишли на туристическа, а не на шопинг екскурзия. Много туристически фирми предлагат два отделни вида екскурзии – за разглеждане на културни забележителности (когато на ден остават не повече от 2-4 часа за пазаруване) и шопинг пътувания (при тях разполагате с достатъчно време за пазаруване, а от фирмата ви осигуряват транспорт до пазари, магазини и молове).
Ето няколко жокера за туристи. За съжаление повечето фирми спестяват тази информация още в София, а когато вече сте в Турция, не се сещате да ги питате, или екскурзоводът не ви казва всичко.
Повечето български туристически фирми резервират хотели в старата част на Истанбул, един търговски район, в близост до Университета „Лалели“ и централното кметство (белидие – кметство) на града. Кварталът е удобен и с това, че е до трамвайната линия, с която се стига до туристическия център – музеят „Света София“ и Синята джамия; Капалъ чарши и Египетския пазар (някои хора го наричат Арабския, в справочниците и трамваите го пишат като Spice bazaar – Пазарът на подправките). По улиците около хотелите в този район има множество магазини на едро, някои от които в събота продават и на дребно.
Работно време на Капалъ чарши и Египетския пазар – някои казват, че са отворени до 19.30 ч., други – до 22.00 часа. На Египетския пазар след 19.00 часа има голямо намаление.
За Капалъ чарши и Египетския пазар неделя е почивен ден, освен на големи празници, когато има прилив на туристи – например за Великден и Коледа. Повече информация потърсете от туристическата фирма в София или от информационните центрове на площада пред музея „Света София“.
С трамвай можете да се возите срещу билет от 1.75 лири. Купуват се от автомати на самите спирки. На спирките и в трамваите има линейна схема на спирките, в мотрисите тече екранно изписване на настоящата спирка, плюс аудиозапис, който съобщава името на всяка спирка – всичко в удобство на туриста. Още през първия ден се снабдете с карта на трамвайните линии, която ще ви върши отлична работа в комбинация с картата на града.
Ако хотелът ви е близо до трамвайна спирка "Аксарай“ или следващата „Университета „Лалели", ето схемата на линия № 38 с главните обекти на нея:
Аксарай – Университета „Лалели“ – Беязит – Чемберлитас – Султанахмед – Гюлхане – Сиркечи – Еминюню
Синята джамия и музеят „Света София“ се намират на спирка "Султанахмед".
Капалъ чарши се намира между спирките „Беязит“ и „Черберлитас“.
За Египетския пазар трябва да слезете на спирка „Еминюню“.
До Капалъ чарши от спирка „Аксарай“ може да стигнете и пеша за 20-25 минути, но до Египетския пазар е далече за пешеходна разходка.
Истанбул е пълен с молове, в които цените не се различават от нашите търговски центрове. В магазините за конфекция и обувки цените са подобни на тези в българските магазини. Качествените стоки са по-скъпи, китайските и турските с по-ниско качество са по-евтини. Например хубави обувки можете да намерите от 70 до над 120 TL. Дамски блузи, панталони и рокли – около 60 TL. Мъжките блузи с къс ръкав – евтините са по 5 TL, а по-скъпите до 30 TL.
Някои казват, че на Египетския пазар е по-изгодно да се пазарува, отколкото на Капалъ чарши, като пазаренето е задължително. Понякога можете да намалите цената до 50 %, но най-често отбивката е в рамките на 30 %.
Запомнете няколко думи на турски, които ще ви вършат работа, макар че можете да се разбирате също с английски и по-малко с руски, френски и немски. Освен това употребяването на основните думи на местния език е знак за уважение към домакините.
су – вода
пакет – храна за вкъщи
Teşekkürler- тешекюрлер - благодаря
Günaydın - гюнайдън - добро утро
Iyi günler - ий гюнлер - добър ден
İyi akşamlar - ий акшамлар - добър вечер
Bardak -чаша от стъкло
Fincan - финджан - чаша от керамика или порцелан
чай – чай
кафе – кафе
евет – да
хайър – не
екмек – хляб
балък – риба
Прочетете още: