Лесно ли е да простим на Сирни заговезни?

Традицията на Сирни заговезни

20.02.2007г. / 09 14ч.
Вергиния Генова
Лесно ли е да простим на Сирни заговезни?

Когато се себеопределяме като българи и несъзнателно търсим своето място, в последно време сред страните от Европейския съюз, един от начините е да потърсим опора в традициите. Какви обаче са нашите традиции и защо ги спазваме или не го правим?

Днес е Сирни заговезни (Прошка) един остарял и непопулярен сред милионите градски чеда празник. По принцип този празник е обвързан с Великден и хората навремето на този ден са се подготвяли за новите пости, както и да изпратят зимата и да посрещнат отговорностите, които ги очакват през пролетта. Яде се и се пие като за последно, защото след това започват Великденските пости. На трапезата задължително е трябвало да има баница със сирене, риба, различни ястия с яйца и бяла халва.

Българските празници и обичаи са логични и спазват хронологията и ритъма на полския живот. Така е било още от езическо време. Когато българите са били покръстени, Църквата е подходила доста хитро и прагматично – на всеки езически обичай да съответства по някакъв християнски.

Така е и със Сирни заговезни. Характерни за този ден са кукерските шествия, съпътствани от ритуали с подчертано езически характер. На този ден деца и възрастни се обличат в стари дрехи, почернят си лицата, за да не бъдат разпознати от злите сили, някои дори си правят специални костюми и маски и обикалят улиците и къщите. Ритуалът се нарича кукеруване, а участниците – кукери.

Популярно е било и паленето на огньове, които да изгонят злите сили и да започнат новия живот през пролетта. Вярвало се е, че колкото по-голям е бил огънят, толкова по-защитени ще бъдат селяните, животните и реколтата им. Докъдето стига светлината от огъня, дотам няма да удря градушка. Най-забавното от всичко е правенето на топки от слама, по-късно, а дори и до ден днешен в софийско се спазва този обичай – правят се топки от парцали, увиват се с тел или телена мрежа, за да е по-безопасно за децата и се закачат на пръчка или тел. Така направената топка се запалва и се върти над главата. Невероятно красиво и запомнящо се.

Тъй като все още не са ги налегнали тежките задължения по полската работа, целият ден е бил посветен на забавления и игри. Най-весели са вечерните ритуални игри (хамкане). На гредата под тавана в къщи се закача конец и на края му се овързва варено яйце, целта е само с уста то да бъде уловено и изядено. Цялото семейство участва в играта и разбира се най-много от всички се забавляват децата. Същото се повтаря и с бяла халва, след което конецът се пали за здраве за всеки член от семейството.

Когато българските земи са се приобщили към християнството, към тези обичаи да се гонят злите сили се е добавила и християнската прошка. На този ден хората искат прошка за изминалата година от по-възрастните с думите – Прости ми... и отговорът е Просто да ти е, Господ да прощава.

По този начин се декларира, че Господ няма да прости на сгрешилите, ако те първо не поискат прошка от тези, които са наранили. Запознавайки се с минали традиции на нашия народ, бихме могли да извлечем сентенцията и да не спазваме механично постите, като някакъв вид всеобща диета, а да познаваме същината на християнските традиции. И независимо от това дали постим или не, дали палим свещи или не, да запазим светлината в душите си и сакралните принципи на християнството, които би трябвало да ни приближават повече един към друг, а не да ни разделят и да казваме по-често – Прости ми, за да можем да продължим живота си начисто.

фотопоглед

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
=== ( преди 12 години )
tozi praznik e mn tup i tova palene na ognove iskalo se pro6ka tupotiqta i preska4ali ogunq za zdrave mi te s toq dim zamursqvat tolkova mn i e tolkova VREDNO za ZDRAVETO ami glonalnoto zatoplqne vs kato zapalqt ogunq i kvo stava
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
pipi ( преди 12 години )
Нищо не пречи да празнуваш и двата "трите"празника ,когато човек иска ,запазва старото ,но почита и новото! Ако не беше царица Маргарита нямаше днес да имаме елха на Коледа! Когато обичаш ,всичко е възможно!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
LATINA ( преди 12 години )
HUBAV PRAZNIK.DA PRAZNUVAME NEGO,A NE SVETI VALENTIN
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
silviq ( преди 12 години )
"..един остарял и непопулярен сред милионите градски чеда празник." Непопулярен, за съжаление! Защото напоследък обръщаме повече внимание на Свети Валентин,Вси Светии и какви ли още не странни и чужди празници! А тези обичаи, който са ни съхранявали толкова векове?!? Не ги забравяйте! Те ни носят семейната, българската топлота! Празнувайте ги с децата си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Valeri ( преди 12 години )
0 rate up comment 0 rate down comment
Лора ( преди 12 години )
Първо ще обърна внимание на заглавието на статията: Лесно ли е да простим на Сирни заговезни?Не знам дали отговорът може да бъде еднозначен, знам само че е еднакво лесно и трудно, човек да поиска прошка, както и да прости! Като казвам и лесно, и трудно, изхождам от това какъв по характер е човек...Няма да се впускам в разсъждения, ще кажа само - няма непростими неща!Хубаво е на този ден да поискаме прошка, както и да отворим душата, сърцето си...всичките си сетива и да простим, така както бихме искали и на нас да простят!Празника, или по-скоро обичая е много хубав - моите родители са ми разказавли как са отбелязвали този ден, когато са били деца, а аз самата веднъж като дете, бях свидетел на паленето на огньове и кукерско шествие! Изключително е! Дано тази традиция се запази и предаде на поколенията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Михаела ( преди 12 години )
Прошката не е достатъчна, за да продължим на чисто. От опит мога да твърдя, че "на чистото" се получа, само ако след нея изпитаме и благодарност. Повече по темата в блога ми ***.vino-nabludatel/MihaelaEndless/blog
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Dess ( преди 12 години )
Може би един от любимите ми празници, жалко че малцина се сещат за него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Свободно време