Хиперактивните деца – как да се справим с тях?

15.06.2007г. / 11 25ч.
Вергиния Генова
Хиперактивните деца – как да се справим с тях?

Хиперактивните деца са специална порода деца. В зависимост от това кой и в какво настроение ги определя можем да чуем различни неща за тях. Майките им ги определят като по-буйнички, по-отворени, по-нетърпеливи и по-любознателни. Учителките в детската градина като немирници и побойници, преподавателите в училище като раздразнителни деца, които трудно се съсредоточават и постоянно си намират всякакви други занимания, различни от уроците. Тези деца не могат да играят сами, постоянно търсят чуждо внимание и някого, когото да занимават със себе си. Играят с всичко по малко, недонаправили пъзела, те започват да рисуват. Недовършили картината, вземат количката. Накрая започват да тичат из стаите, да блъскат вратите и другарчетата си и като резултат се възцарява невероятен хаос.

Затова като цяло хиперактивните деца с времето минават в графа проблемни деца, именно поради невъзможността да се съсредоточат, честата промяна на настроения и постоянната си нетърпеливост, преминаваща в агресия. Това се превръща в проблем и за тях, и за всички около тях. По тази причина специалистите препоръчват от ранна възраст да се заемем с възпитанието на децата и да ги приучим към съсредоточаване, толерантност и любов към другите.

Най-правилният начин да научим някого да обича е като го обичаме. Статистиката показва, че децата, които като бебета са били гушкани, милвани, пели са им песнички преди да се научат да разбират и са разговаряли с тях, преди да започнат да говорят са много по-спокойни, по-комуникативни и по-емоционално стабилни.

Когато пораснат, те се превръщат в огледален образ на хората, с които живеят. Ако родителите са нервни и психически нестабилни, може да се очаква същото качество и у децата.

Според педиатри и терапевти на хиперактивните деца трябва да им се осигури повече пространство и свобода. Затова вместо да им се караме за всяко счупено нещо у дома, да им викаме, че не стоят мирни, добре е да им осигурим пространство, където на воля да изразходват енергията си. За такъв тип деца са подходящи дългите излети през почивните дни и разходките в парка. Като начало е добре да няма много други хора наоколо и след това малко по малко да започнем да ги приучаваме към игра в група, правилна комуникация с другите, изслушване на събеседника, учтиво държание. Подходящи са игрите с топки, които стимулират развитието на координацията и концентрацията. Умението за балансиране, люлеене, скачане, премятане, пързаляне, катерене. Когато придобият ловкост и увереност в себе си задължително трябва да ги научим да изчакват другите деца, да пазят себе си и тях, да не изпреварват.

Ако обичат да рисуват, блокчетата за оцветяване са също много подходящи, като домашно упражнение за концентрация и съсредоточаване. Отначало те ще прекрачват всякакви ограничения и ще минават през всички черти, но с времето ще започнат да стават по-спокойни и по-прецизни в работата си. Ще може да им се повери ножица, с която да изрязват различни елементи, да моделират с глина, да апликират.

Игри свързани с концентрация са също конструирането, реденето на пъзели и мозайки.

За да събудите интереса в детето е необходимо и вие да се запалите по тези дейности. В процеса на заниманията е добре да го насърчавате, да го хвалите, че се справя добре, точно когато е решило да се откаже, защото не намира правилната част и е готово да захвърли всичко.

Емоционалната подкрепа е много важна за детето. У него се създава увереността, че то може да прави много повече неща от това само да тича като свободен електрон или да буксува с количката по пода в неясна посока. Обяснявайте му, че някои дейности изискват по-специално внимание и по-прецизно отношение. Разказвайте му например за работата на хирурга, колко е важно той да е съсредоточен, да внимава, защото в ръцете му е поверен цял човешки живот и ако той е невнимателен, последиците биха били фатални.

По този начин бихте могли да разговаряте за спецификата и на любимата му професия, като му дадете да разбере, че всяко занимание изисква специални умения, които се изграждат с труд и постоянство.

Дори да е избрало по-дейна професия като войник например, отидете на полянката и заедно се опитайте да уловите пеперуда, като стоите неподвижно в храстите и търпеливо изчаквате точния момент за действие. Със сигурност каквато и професия да харесва вашия малчуган, ще намерите необходимите аргументи в полза на толерантността, търпението и вниманието.

Четенето – една много пренебрегвана и позабравена дейност от днешните деца, те не могат да се съсредоточат да четат, предпочитат да изгледат филмчето и така бързо да разберат какво става с главния герой в края, вместо да отделят няколко дни подред, за да прочетат сами книжката. Така че, една от основните причини да не четат днешните деца е именно това, че са хиперактивни – деца, които растат без норми и ограничения.

Всички знаем, че това малко по малко се превръща в много сериозен проблем на нашето общество и ако не вземем мерки може да излезе извън контрол, избивайки в сериозна агресия.

Затова и за хиперактивните деца е много важно спазването на ритуалите. Да се събужда по едно и също време, рутинните действия да следват закономерно едно след друго – закуска, детска градина, игра на открито, вечерята, приготвянето за сън, миенето на зъби, обличането на пижамата, вечерната приказка и целувката за лека нощ. Всичко това е много важно. Освен, че се изграждат положителни навици, детето знае какво да очаква и бързо се научава кога е време да лудува и кога да се съсредоточи и да внимава.

Хубаво е спокойните и по-бурните дейности да следват в определен ред, така че да има някакъв баланс и хармония в цялостното подреждане на ежедневието на детето.

Детето да има своя собствена стая или поне кът, където би могло да се усамоти, да рисува, да се забавлява, изграждайки свой собствен свят. Плюшковците са на особена почит при по-малките деца. Те са част от семейството, част от техния свят и от техните най-доверени приятели, затова може да се скарате на мечето, че без да иска в лудориите си е бутнало въображаемо гърненце с мед и да разиграете възможните сценарии или че е ударило Прасчо и сега той е тъжен и плаче. Да помислите заедно какво трябва да направи мечо, че отново да върне усмивката на лицето на любимия си приятел и отново да могат да играят заедно, както преди.

Така включвайки плюшените играчки може да разигравате различни модели на поведение и да ги обсъждате с детето.

Ако в отглеждането на детето участват и други хора – баби, дядовци, лели, гледачки, необходимо е и те също да спазват установените правила, за да не се получи класическия български вариант – Ама баба всичко ми позволява, а пък дядо е по-добър, защото ми дава шоколадче за лека нощ... и други подобни.

Банално звучи, но за проблемите на децата винаги са виновни родителите.

Ако едно дете е определяно като проблемно, най-вероятно има проблемни родители. Защото ако има желание, време и разбиране, енергията и на най-хиперактивното дете може да бъде насочена в градивна посока и от него да излезе бъдещ световен шампион в някакъв вид спорт, а защо не и художник или прецизен архитект.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
kristian ( преди 12 години )
mnogo sam u4uden za prav pat 4uvam tazi duma xiper aktivnost .ro4etox 3 4 statii mi moia sin e sa6tia toi ne se spira ne za 5 minuti za 30 sek ne se spira vsi4ko mu e interesno za savsem malko ,ti4a niama umora niama strax ,mnogo e kontakten i liubvovilen mnogo obi4a deca ,mnogo e liubobiten ,sega e na godinka i osem meseca a po4na da razdava 6amari mnogo po rano na godina i tri meseca ima stra6no mnogo energia sled 6amara sledva celuvka i pregradka.roden e na vrax velig den mislia si prosto 4e e po buen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 2 rate down comment
аз ( преди 12 години )
Не е до възспитание ако това си мислите.Това е генетично. -----------------------------------------Възспитание ли, неграмотност ли...Хубаво е да почнете промяната от себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Анонимно ( преди 12 години )
0 rate up comment 3 rate down comment
neli ( преди 12 години )
zdravei te!az sam maika na 2 godi6no dete,neznaq dali e ludo ili hiperaktivno.kak da opredqlq po to4no?nemoje da se zaigrae s edna igra4ka,mn ti4a,ska4a,ne se interesuva 4e 6te postrada,4e mu obqsnqqvam 4e 6te se narani.o6te ot po-malak ne ni gu6ka,ne ni celuva,a samo gleda da te odraska,da te oskube...taka se darji i sas svoite vrastnici.kato cqlo hem e malko zloben,hem mn buen.kakvo da pravq,kam koi da se obarna?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
gergana ( преди 12 години )
moeto dete e na 3 godini neobi4a da slu6a nemogem da mu zadargim vnimanieto na edno miasto pove4e ot 10 minuti.kogato ne6to mu se otkage zapo4va da se tra6ka da se bie po glavata da se xape i skube.zapo4va da se iadosva da se udri.da negovorim kakvo stava kogato doide momenta da spi.tova e nai lo6oto.samo kato si vidi pigamkata i zapo4vat edni salzi.MOLIA POMOGNETE NI.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
Галя ( преди 12 години )
Тази статия описва част от моето дете. Дъщеря ми е на 2г, много интелигенто, умно и мило дете. Дарявам и много нежност и любов всекидневно. Тя е дете, което не може да се съсредоточи повече от 1-2 мин. над едно занимание. Много енергична. Супер чуствителна и емоционална. За всяко нещо, което и забраня почва да крещи, плаче, блъска, хвърля предмети и както и да се опитвам да я успокоя в този момент не мирясва, сякаш изпада в транс. Самонаранява се като си скубе косата, бие си ръцете в главата, блъска си главата в мебелите или в земята, почва да се тръшка и извива по пода. Ако и откажа нещо, което иска, най малкото е да се разплаче с два реда сълзи. Отказва да яде разнообразна храна, не иска да дъвче супите си, всичко и пасирам. До годинка и 3м нямаше една спокойна нощ сън. На всеки 20 мин. се събуждаше с писък и рев, през деня спеше два пъти по 30 мин. Все си казвах, че като и минат бебешките проблеми с колики и никнене на зъбки, ще се успокои. Тогава реших да я заведа на детски невролог- др. Щилианов, Варна. Изписа и фенобарбитал- пи 3 месеца и от тогава спинка спокойно по 12 часа вечер. Сега се боря да успокоя хиперактивността и. Невролога и предписа атаракс- сироп. Не исках да приема да давам на детето си лекарства, но се интересувах и разбрах, че по добре да се нормализира това сустояние в начален стадий, тъй като по нататък това е 100% вреда за деца с подобен проблем. Сега ще започна да и давам билки всекидневно и постоянно, съжелявам, че не съм почнала по рано. Всичко около нас е вредно, храни, начин на живот, трябва да се стремим към натуралното и само да пазим здравето и спокойствието на себе си и на децата ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
ДАРИНА ( преди 12 години )
Когато прочетох тази статия,сякаш тя описваше моето дете,което е на 7 год и първокласник.С малки изключения,всичко при него е точно така.Но в къщи нямаме проблеми,винаги е получавал много внимание и обич от нас с баща му,от бабите и дядовците,може би и в повече ,защото си мислех ,че това неговото е разглезеност.Започнаха оплакванията в училище за липса на устойчиво внимание,само това ,без да има проблем в учението.Скоро гледах предаване за индиговите деца,до този момент не бях и чувала за тях,започнах за си мисля че наистина има нещо общо,че е вярно,но все пак трябва да се намери начин да се приспособяват в училище за да не имат тудности с учителите.Незнам как,но ще търся начини за повлияване на тази му хиперактивност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
галя ( преди 12 години )
и двете ми деца са хиперактивни на 9 и на 5г нещо ужасно е на моменти си играят и са много добри но понякога са агресивни добеэбожие нараняват се пищят а след това се гушкат и милват така са и с другите деца
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Natalita ( преди 12 години )
Izchetoh parvite komentari i sam malko obarkana ot tova naiasno li sme s poniatieto hiper aktivnost i proiavata u dezata.Moia malchugan e na dve godini i e po petiteni iz zelia sviat,tova che govori dva ezika ne e losho ,no ne e i beleg che e napred ot drugite deza.Moite trevogi sa v proiavite mu na agresia i nemirnost,lipsata na konzentrazia dori i po vreme na hranene i v tvoreneto na beli ot momenta na otvariane na ochite do tiahnoto zatvariane.Kogato e grohnal ot ludeene.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
NADQ ( преди 12 години )
XORA NE SE ZABLUJDAVAITE.NE VODETE DECATA SI PO NIKAKVI PSIXIATRI I NE IM DAVAITE DA GI TROVIAT S LEKARSTVA.PROSTO E.DECATA VI SA INDIGOVI.TEZI DECA 6TE PROMENIAT SVETA.PRO4ETETE ZA INDIGOVITE DECA I 6TE RAZBERETE.TE SA BORBENI I NA VSIAKA CENA LIDERI.AZ SA6TO IMAM TAKOVA DETE.VLEZTE V SAITA NA INDIGOVITE DECA I 4ETETE VSE EDNO ZA VA6ETO DETE PI6E.USPEX I GORE GLAVATA NIE TRIABVA DA SME GORDI 4E IMAME TAKIVA DECA.BOG E S TIAX.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар