Унизително представяне на България по британска телевизия

04.03.2011г. / 21 53ч.
Аз жената
Унизително представяне на България по британска телевизия

Трябва ли една международна обида да се премълчава? Отговорът е ясен. Разбира се, че не. Има ли обаче кой да реагира? Слава Богу, все още има! Благодаря на Az-jenata.bg за предоставената ми възможност да изразя позицията си, която всъщност би трябвало да не е частно мнение, а държавно дело.
Защо пиша тези редове?
Държавата е Великобритания, датата: 15 февруари 2011 г., часът: 20.00
Програмата: "Yesterday", предаването: "Michael Palin`s New Europe"

Знаете ли кой е Майкъл Палин (Пейлин)?
Майкъл Палин е английски актьор и журналист с добра репутация, който прави репортажи за различни части на света. Общественото доверие към него е високо, а предаванията му популярни.

Да си призная честно, рядко имам възможност да гледам телевизия. Това е така, защото телевизорът почти винаги е узурпиран от децата ми. На 15-ти февруари (вторник) тази година, вечерта около 20 ч. обаче се случи така, че имах възможност да погледам. Превключвайки по каналите вниманието ми се спря на телевизия "Yesterday". Водещият Майкъл Палин току що бе започнал пътуването си от Англия до Турция. По-точно, от Лондон до Истанбул. Останах на тази програма, защото пътешествието предполагаше и преминаване през България.

Палин показваше на зрителите най-интересното (според него) от всяка страна. Беше обещаващо. Той не правеше паралел между отделните държави, а само показваше плюсовете и минусите. Всъщност показваше предимно плюсовете. Той посещаваше стари квартали, кокетни ресторанти, интервюираше известни личности, а преводачките му бяха все хубавици.

Когато влезе в Румъния, за моя изненада, той показа доста добри картини. „Както виждате Румъния е не само красива, но и модерна страна – обясни той. – Страната отдавна няма нищо общо с комунистическото си минало. Пазарната икономика е установена напълно и тук практически може да се намери всичко..."
Доста пресилено, не мислите ли?
От Румъния той премина в Сърбия. После в Македония и тогава дойде ред и на България. Разбира се пътят бе обиколен, но това бе с цел. Няма да се спирам отделно на тези държави за да не отегчавам читателя. Само ще спомена, че думите, които Палин каза за Сърбия и Македония, в общи линии, не се различаваха от тези за Румъния.

И ето ни в най-важната (за нас) част от филма.
"Влизаме в България", обявява Палин, а аз инстинктивно увеличавам звука на телевизора. „България е известна най-вече с това, че тук живеят много цигани – продължава той. – В тази страна циганите са около половината население“. Това ме кара да онемея. Но нека оставим емоцията на страна и да видим какво стана после. Палин е в София. Той пътува към дома на Азис. Срещата с него протича така, Палин пита: „Ти си от цигански произход, нали? Азис отговаря положително. Палин: „И си най-известния циганин в държавата? Една скоба: държа да подчертая, че през целия филм Палин употребява думата „циганин“ (на английски "gipsy"), a не „ром“! Азис пак отговаря утвърдително. Палин: „А как се чувстваш? Има ли дискриминация към теб?". Азис: „Определено, да“. Палин: „Защо? Какво не харесват хората у теб, та ти си музикант. Не си политик." Азис: „Този цвят на кожата ми не е тен. Такъв съм се родил. Това явно винаги ще е трън в очите на някои“. След този отговор на Азис интервюто изведнъж приключва.

Следващият кадър показва как Палин влиза в Пловдив. „Този град е известен с това – обяснява той, – че в него живеят най-много цигани. Много повече в сравнение с другите градове на страната. Наричан е още циганският град“. Демонстративно Палин се качва на разнебитена каруца, сякаш няма друг транспорт в този град, и преминава през квартал „Столипиново“. Музикалният фон е кючек, а кадрите, които се предлагат са потресаващи. Те са потресаващи дори и за нас, българите. Така че не е трудно да си представите какво са си помислили англичаните. Показват малка каручка с изнемощял, недохранен кон. Каручката е препълнена до горе с различни железа. Кончето едва върви, а господарят му го налага жестоко с дървена тояга. После камерата се насочва към панелен блок, на който през един от прозорците се подава глава на кон. По улицата тече канализационна вода. Навсякъде е пълно с боклуци. Палин спира пред някакво открито заведение и си поръчва безалкохолно. Около него танцуват десетки цигани. Те са облечени ужасно. Наоколо преминават единствено каруци. Чуват се викове. Палин се усмихва. „Какво работят тези хора?", пита той. „Повечето не работят нищо“, отвръща преводачката и също съпричастно се усмихва. Оживлението около чуждестранния гост е голямо. Палин отпива глътка безалкохолно и шептейки към камерата шеговито казва: „Да се махаме от тук“.

Следващият кадър показва как той се качва в ТИР и обяснява на шофьора, че иска да отиде в Истанбул.
В Турция първият град, в който се спира е Едирне. Тук той посещава някакъв замък. После влиза в просторна джамия, където преводачката се хвали, че сградата е шедьовър на изкуството. Палин е видимо впечатлен.

Следва Истанбул. Тук преводачката обяснява с гордост, че Истанбул много векове подред е бил столица на Източна Европа. Тя обаче не пояснява, че това е било, когато е съществувала християнска Византия. Тоест в друга държава, много преди Турция да се появи. Както и, че тогава градът всъщност се е казвал Константинопол, а не Истанбул. Подробност, която се знае и от децата. Палин е очарован. Той с почуда отбелязва, защо тази страна все още не е член на Евросъюза. Риторичният му въпрос остава да виси в пространството, но у зрителя се поражда усещането, че това би било правилно.

Филмът свърши и аз импулсивно скочих от канапето за да запиша подробностите – датата, програмата и автора. След това проверих и разбрах, че Палин е правил и преди филм за България (през 2007 г.). Тогава е било включено и Бялото братство (с кадри от Рила) и пак са били показвани циганите от „Столипиново“. Дали пък това не е тенденциозно? Това е било само преди 4 години. И защо се повтаря сега?

Поколебах се как да постъпя. Можех да пропусна случилото се. Да го оставя просто ей така, да изтече. Аз обаче исках да споделя усещането си. Разбира се, то е болезнено. В наши дни сякаш повечето събития са болезнени. А добрите новини са като бели лястовици – никакви ги няма.

У мен логично възникна въпросът защо този уважаван английски журналист и актьор направи такова лошо представяне именно на България? В България има толкова стойностни неща за показване. Азис и „Столипиново“ ли са най-емблематичните неща в страната ни? Защо не показа лошото лице на Румъния, на Сърбия, на Македония? Всички сме, така да се каже, от едно котило и добре се знаем. Какво толкова прогресивно видя в Турция?

Няма съмнение, че този филм беше манипулация. Тиха и долна пропаганда срещу България. Каква беше неговата цел? За съжаление аз не мога да отговоря на този въпрос. Не искам да вярвам, че съществува заговор срещу България и че някои целят страната да бъде асимилирана, а навярно и заличена, както писа наскоро един известен български всекидневник. Според мен, това е по-скоро субективното мнение на един недобронамерен англичанин. Уви, обаче вече той не е единствен. Като се има предвид часа на излъчването и популярността на програмата, сигурно поне още 5 милиона англичани вече мислят като него.

Какво може да се направи по този неприятен повод? Дали някой политик ще прочете този изпълнен с болка материал? И ако го прочете дали ще го провери? И, след като се увери в достоверността му, дали ще реагира? Всички знаем отговорите на тези въпроси. Този тип статии не достигат до онези, от които зависи нещата да се случат.

Какво можем да сторим тогава ние, обикновените хора? Да напишем например на Майкъл Палин нещо от рода на: „Г-н Палин, не бяхте прав. България е страна със славно минало, с отруден, но честен народ. Тя не е това, което показахте..."

Мислите ли, че изобщо ще му обърне внимание? Грешка. Мислите ли, че изобщо ще му обърне внимание, ако е подписано от някой си непознат чужденец?

Но въпреки това аз реших да опитам и му написах:

„Уважаеми Г-н Палин,
на 15. 02. 2011 от 20.00 до 21.00 по телевизия „Йестърдей“ гледах Вашия филм „Нова Европа“.
Аз се казвам Мартин Ралчевски, живея в Девън, Великобритания и съм писател. Надявам се именно поради този факт да вземете под внимание писмото ми и да получа отговор. В първия ми роман „Безкрайна нощ“ главния герой е млад англичанин, който тръгва да обикаля света. В четвъртия ми роман "30 Паунда“ главният герой също е англичанин. Този роман е по реални събития. Споменавам тези подробности, за да ви обърна внимание, че щом някои от героите в романите ми са англичани, това означава, че аз не само живея във вашата страна, но я и обичам.
Какво направихте обаче вие? Във филма си вие се подиграхте с моята родина. И, което е по-лошото – вие го направихте за втори път. През 2007 г. сте правили пак подобен филм.
Предполагам, че знаете, че България е по-стара държава от Великобритания. България има уникална, собствена писменост, много преди вие да имате такава. България е била християнска нация, когато вие сте били още езичници. Днес България има повече висшисти на глава от населението отколкото Великобритания. България има блестящи учени. България има прекрасни курорти, зимни и летни. В България, примамени от нейните природни красоти, живеят около 4000 англичани. В България има прекрасни исторически сгради. Има живо наследство. Тоест България съвсем не е само циганска държава. В България има много неща за показване. Циганите не са лицето на страната. Мога да пиша още много, но не искам да ви отегчавам.
Моля ви да ми отговорите, защо направихте този тенденциозен филм, който представи страната ми в тази ужасна светлина? Както и каква беше целта ви, защото определено филмът ви беше манипулация?
Очаквам отговора ви където предпочитате – на електронната ми поща, на телефона ми, домашен или мобилен, или на пощенския ми адрес.
С огорчение, Мартин Ралчевски“

Разбира се, отговор не получих. Наивно беше да очаквам такъв. Наивно и същевременно тъжно.

Но остава надеждата. Не само англичаните, но и ние българите, видяхме този филм. И не сме съгласни с него! Нищо, че се възмущаваме, в случая, само помежду си. Все пак се възмущаваме. И на много от нас още ни пука. Много от нас ги боли за родината, когато я хулят така безобразно. А това е знак, че България е жива. Поне аз усещам нещата по този начин и вярвам, че е така.

Дано да не греша.

Прочетете още:

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Елена ( преди 12 години )
Хаха, много ме кефят коментарите: "не съм го гледал, но много се възмутих"Кога ще се научите да използвате собствените си глави? Затова сме на такова дередже. Егати стадната психология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
анонимно ( преди 12 години )
Из лично съм живяла на 2 места в чужбина дори в момента съм на 2то - не че го желая, но мъжат ми е тук(българин).Ако зависимот мне бих се върнала в България.1я път го направих и сега бих. Истината е че навсякъде вече е едно и също. Един режим, една политика предимства и недостатъци но да си имигрант е много тежко. Винаги си оставаш чужденец и се бориш не по малко а да не кажа дори повече отколкото в собствената си страна. В момента съм в Америка при това щата Калифорния и смея да кажа че просто нещата са много зле. Разбити улици, озлобени лицемерни хора, ниски заплати, високи данъци и на края всичко опира до покриване на едни сметки. Разликата е че все можеш нещо да работиш колкото да не е без хич-но доходът е невъзможен за преживяване. Да не говорим за липсата на държавно здравно осигуряване а само частно при това скъпо и пак си плащаш след това-просто малко по малко. А за хората както можете да се досетите *** до *** от различни националности, които нямат нищо общо помежду си и се получава сбирщайн. А разстоянията и липсата на метро, градски транспорт и невероятните задръствания няма да коментирам. Както и липсата на социален живот. Всички говорят само за работа и пари. Така че имиграцията може би преди 15 години е имала почва. В България поне малко или много повечето хора си имат собствен дом и не треперят че всеки момент ще останат на улицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Емил ( преди 12 години )
Най вероятно въпросният г-н Палине наясно с историята на Великобритания.Все още не може да прости на Генерал Вазов за битката при Дойран и затова ни представя на света с Азис и Столипиново. Комплексар !!! Иначе Британците са прекрасни хора и джентълмени , но явно има изключения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
ASBV ( преди 12 години )
Много благодаря на г-н Ралчевски за смелостта и решителността да реагира на този манипулативен телевизионен материал. Аз също живях в Англия 5 години и гледах първото излъчване на този филм малко след като България беше приета официално в ЕС. Като пловдивчанка бах възмутена от видяното. Гледах филма и не можех да повярвам на наглостта на този Палин ли е какъв е. Беше ми страшно обидно и уницително да се свързва България с Азис и *** махала в Пловдив. Защо този същия Палин не направи филм за английските *** и за грозните и пълни с отпадъци и *** местенца в Лондон. Нима в Англия няма такива? Има, и то на много места. Още веднъж "Браво" на г-н Ралчевски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
нели ( преди 12 години )
Поръчки винаги е имало и ще има.Турция не действа по друг начин както преди Съединението- анонимно чрез други. Гледайте пак кап Петко Войвода.Това обаче би трябвало само да ни вдига самочвствието , защото никой не плюе срещу вятъра? Българският дух, съсипван от свои и чужди ще пребъде. Апелирам към реакция- майкъл палин трябва да бъде съден за обида. Най- голямото зло ще дойде ако Турция влезе в европа, тогава европа ще бъде инвазирана, без бой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Станимира ( преди 12 години )
За съжаление не съм гледала филма и не можах да го открия в интерент. Затова ще коментирам единствено според представеното по-горе. Гледала съм предишни предавания за пътуванията на Майкъл Палин по света и те много са ми харесвали. Майкъл Палин ми харесва и като бивш актьор от трупата Монти Пайтън, така че и аз бях учудена от тенденциозното му представяне на България и напълно Ви подкрепям в писмото изпратено до него и предаването му. Но трябва да си призная, че написаното от Вас и коментарите по-горе ме карат да се замисля и за един проблем, който ние българите имаме и не желаем да погледнем в очите. Мястото на този проблем не е било в полурекламно предаване за страните от региона, за това съм съгласна, но проблемът си остава и съществува - проблемът с липсата на стратегия на всички наши правителства за приобщаване на ромското малцинство. Съгласна съм с казаното от Азис (макар да не съм му почитателка като музикант), както и с описаните от Вас кадри от Столипиново, защото предполагам, че животът в Столипиново е точно такъв, какъвто са го показали (той може би е по-лош, но няма да обсъждаме това тук).Трябва да си призная, че намирам предаването за тенденциозно, а не за унизително. То показва част от нашата действителност такава каквато е. Това, че ние не сме взели мерки за нейното подобряване и продължаваме да не взимаме е наш проблем. България не е трябвало да бъде представена така в това предаване, но аз имам по-голям проблем от това как се представяме пред чужденците и какво те си мислят за нас по принцип - а именно липсата на стратегия на това и предишните правителства за приобщаване на това малцинство и се учудвам, че никой в този форум или на други места, където се дискутира проблема не апелира за държавна стратегия. Може би и заради това няма държавна стратегия в това отношение. Тъй като ние всички сме ок с положението. Лошо облечените и мизерстващи хора са скрити от погледа ни в гетото. Кротуват си, не създават проблем на нас или правителството (освен с това, че не си плащат сметките за това и онова и не работят и не учат) и защо да се занимаваме с тях. Но в това има голям потенциален дългосрочен проблем за нашата държава и мястото на този проблем макар да не е бил в рекламното предаване на Майкъл Палин, трябва да бъде на централно място в политиката на държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Петър ( преди 12 години )
Г-н Ралчевски, аз съм работил в телевизия и много добре знам как се правят такива филми, отива автора в министерство на Външните работи и казва, здравейте аз съм.... и правя филм за... и трябва да ми платите.... за да направя филм и за вашата държава и те му казват ок. Той прави някакъв продукт излъчва го по някаква телевизия и си прибира доста добра сума, но само ако не му дадат пари представете си какъв би бил продукта му - може би същия, който сте гледали. Получава се нещо като изнудване, дайте ни пари, защото ако не - филмът, който ще направим за вас ще е компрометиращ и нама да ви е приятно да го гледате. Има много автори като Джон Лоутън и аз напълно оправдавам тези които не са му платили, защото това според мен си е чиста проба - рекет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
kukuruku ( преди 12 години )
Невероятно,но само които се чувстват БЪЛГАРИ,независимо къде са,усещат/чувстват/ принадлежност към род и РОДИНА. Тия които управляват,ги инитересуват други неща-пари,власт и влияние. А мистър Палин е палечко и е естественно да търси като всички журналисти "новината". Да не се лъжем и очакваме "избраните" да отговорят- те имат по-важни "задачи"-да си запазят "комата"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Muceto ( преди 12 години )
Ama nqma ni6to unizitelno v predstavqneto!!!Izob6to nqma takiva nameci vuv film4eto.O4evidno nqkoi si nqma druga rabota i vmesto da raboti za dobruvaneto na taka milata mu Bulgaria,se obijda ot istinata.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
sweety ( преди 12 години )
Ами това си е жалката истина, какво да покаже човека, аз навсякъде виждам *** и съм възмутена от простащината в тъпата ни държава. Нека ни покажат на целия свят, нека ни е срам, че сме в това положение. Хич не ме интересува, няма какво да си затварям очите, Е8ала съм и пропадналата държава, и браво, че си живееш в Англия мойто момче, я се сети защо избяга от тук и тогава го тропай човека, дето ни се е смял по телевизията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар