За учителите с неодобрение

01.12.2005г. / 05 29ч.
Аз жената
За учителите с неодобрение

Колкото и да говорят учителите за ниските си доходи – смятам че и тях не заслужават. За да искаш, първо трябва да дадеш. С какви очи се обръщат към всички нас и търсят подкрепа? Ако г-жа Такева има частно училище, ще плаща ли за несвършена работа или некачествено свършена.

Устремили сме се към ЕС, нека – е, тогава, мили ми учители, същата тактика ли ще прилагате? Далеч съм от мисълта, че заплатите са достатъчни за нормален живот, но има сектори в нашата икономика, където заплащането е много по-ниско. Защото труда на една медицинска сестра в интензивно отделение е много натоварен, екстремен и по някога решаващ човешкия живот. Не искам да коментирам лошите условия на работа – това вече е друга тема. Къде сте, учители от моите ученически години, за които и до ден днешен си спомням с умиление и любов? Но вие – вие не сте като тях!!!!

Темата за учителските и лекарските заплати е с начало тук.

Мнение на Мария Брандийска, 25 г., Пловдив: “Мисля, че учителите наистина ще бъдат по-мотивирани да извършват задълженията си, ако получават по-прилични заплати! Никак не е лесно да даваш всичко от себе си, за да обучаваш, възпитаваш, да помагаш и мотивираш и накрая да изнемогваш! Все пак учителите са ключов момент в изграждането на подрастващото общество! Но дали някой вече се замисля за това?”

Мнение на Росица Цанкова, 32 г., Велико Търново: “Най-ниската учителска заплата(т. е. за начинаещ учител без стаж) е 280 лева ... Останалите са от 340 нагоре. Това са заплати, които държавата осигурява. От тук нататък следват частни уроци, частни занимални ... и ред други начини за страничен доход. Скоро коментирахме, че само от уроците в една школа при 4-часов работен ден, някой си учител получава 400 лв възнаграждение. Питам аз при работно време от 8 часа на ден, кога е времето, когато този учител ходи да преподава в частното школо? Питам, защо класната ръководителка на дъщеря ми, която е втори клас, ми предлага “да й дам детето” си в частната занималня, защото иначе ще “погубим” потенциалът й ... И примери за сравнение, как еди-кое си дете миналата година не знаело буквите дори, но видите ли, като го дали родителите му на частна занималня (срещу 80 лв месечно), то едва ли не се превърна в гений... Питам защо за едни може да работят частно и държавно, а други не могат.... Питам, защо е необходимо децата ни да посещават държавни училища, но да се НАЛАГА да плащаме и за частни уроци, защото в училище нищо не научават. Защо плащаме данъци от които се отделя за тези учителски заплати, а децата ни си остават почти неграмотни... И къде е времето на тези учители, че не могат да научат децата ни на АБ в училище, а намират време за частни уроци. Когато им плащаме, тогава няма тенденциозно отношение... Но когато става въпрос за мижавата им заплатка от 340 лв, обръщат определено внимание на едни, а на други деца – НЕ!!!! Заплати да им се увеличават ли??????????? Против съм!!!! Струва ми се не само аз... Бих ги подкрепила, но при условие, че когато вземам детето си от занималнята в училище, няма да ми се налага да му помагам да ги дописва в къщи. Ще ги подкрепя, тогава, когато станат достойни и когато дадат адекватно образование и обучение на децата ни, докато са на държавна работа!”

Мнение на Гергана Георгиева, 37 г., Перник:“Към госпожа Цанова от Велико Търново: Уважаема госпожо, когато човек изказва мнение, би трябвало да се опре на достоверни факти. Аз съм учител с 15 год. стаж, обр. степен магистър и 4-ти клас квалификация./Ако Ви говори нещо/ Моята заплата в момента е 248 лв. Не смятам, че е редно и коректно Вие да определяте и пресмятате на кой колко му е нужно. Няма професия, в която хората да са еднакви. И това, че вашата учителка Ви притиска с частна занималня не означава, че непременно цялата гилдия трябва да понесе негативите. Все още има и то много учители, които не спират да раздават себе си на децата. Аз работя в малко село, където хората едва купуват хляба. За частни уроци и пари не са и чували. Кой Ви дава право Вие да ми определяте колко да взимам и да преценявате колко труд полагам. Крайно време е всички, които плюете срещу нас да разберете, че София или Варна не са България, има много учители-будители, които мизерстват по села и паланки, работят при ужасни условия и наистина се раздават за своите ученици. Не ругайте учителя, той ви е научил да пишете тези редове. А Вас госпожо, задочно бих поканила един ден в училището на дъщеря ви, издръжте на шума, напрежението, натиска от родители и тогава давайте съвети!”

Мнение на Радослава Добрева, 28 г., София: “Искам да попитам г-жа Цанкова (Мнение на Росица Цанкова, 32 г., Велико Търново: “Най-ниската учителска заплата (т. е. за начинаещ учител без стаж) е 280 лева ... Останалите са от 340 нагоре. Това са заплати, които държавата осигурява.) ЗАЩО ПИШЕ ГЛУПОСТИ БЕЗ ДА Е ЗАПОЗНАТА? Няма такива учителски заплати! Нека изразяваме компетентни мнения, след като се запознаем с подробности по темата, която ще коментираме, а после да плюем....! И още нещо много важно: Нямаме право да слагаме ВСИЧКИ учители в общ кюп! Да, има такива, които предпочитат да обучават частно, но НЕ ВСИЧКИ! Освен това – учителите не се борят само за повишаване на собствените си заплати, а и ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА СРЕДСТВАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ!!!!!!! Знаете ли днес кои стават учители, госпожо Цанкова? – > Тези, които не са приети в други специалности. Или “по-глупавите”. Защото “по- умните” се “натискат” за специалности, които на по-късен етап ще им носят добри доходи – пример: юристи. Ако сега се вдигнат заплатите на учителите, примерно на 1000 лева (знам че е невъзможно – но хипотетично :) да приемем), обещавам Ви, че още през следващата година ще има бум на кандидат-студенти за педагогическите науки. Нали? И така университетите ще приемат тези, които са с най-висок бал, тоест – ще вдигнат летвата, след 5 години ще имаме вече високо квалифицирани, умни и надявам се амбициозни кадри... Нали? Не мислете като оФце или коне с капаци – когато изразявате мнение – обмислете хубаво всички аспекти. Иначе изглежда глупаво! От мен всичко най-добро!”

Мнение на Нели Борисова, 41 г., Перник: “В нашата държава с честен труд не се забогатява. Това е повече от ясно. Нека учителите да получат увеличение на заплатите, но да преподават така, че да няма нужда от частни уроци. Тези, които дават частни уроци в училище преподават през пръсти, за да са принудени родителите да плащат за частни уроци. Пример: В нашия град има такъв случай – учителка преподава по математика в горните класове. За да имат децата 6 при нея, ходят на частни уроци в дома й. Но тя води и курсове за кандидатстуденти и е казано на същите деца, че трябва и там да ходят, за да им е сигурно влизането във ВУЗ. Е какво ще кажете за тази учителка-ударничка? Аз не искам на детето ми така да се преподава. Да изчезнат частните уроци и тогава да им увеличат заплатите. Ако искат да предават частно – да бъдат така добри да напуснат държавното училище.”

Мнение на Иванка Стоянова, 36 г., Тетевен: “Уважаема госпожо Цанкова, не знам на какво се дължи това ваше отношение към учителите, но моето мнение е, че първо трябва да си възпитате децата в къщи, а тогава да искате от учителите. Защото първите 7 години на децата са най-важни, а те вече се пренебрегват от родителите и си мислят, че учителите им е това работата. Когато седнеш на учителския стол и разбереш какво е отношението на учениците, тогава ще разберете дали са малко парите или много.”

Мнение на Весела Василева, 27 г., София: “Аз съм млад преподавател и с огромно отвращение чета мнението на дамите по-горе! Първо, бих попитала: “Защо, когато имате оплакване към определен учител, не се обърнете с молба за съдействие към институциите, които следят нашата работа?“Второ, бих Ви казала: “Не може с лека ръка да слагате всички под един похлупак!“И трето, но може би и най-важно: “Мили родители, замислете се, как говорите пред детето си за учителите!!! И си дайте сметка, че докато няма силна връзка между учител и родител, страдат само децата, защото губим контрола!” Аз влизам в клас при децата и съм щастлива, че общувам точно с тях! Не съм съгласна обаче да се плюе по този начин върху хора, раздавали сили и любов през цялата си практика!!! ГРОЗНО Е И НЕКОРЕКТНО! ЖАЛКО ЗА НАШЕТО ОБЩЕСТВО! ВСЕ ПАК, НИЕ СМЕ ТЕЗИ, КОИТО СЕ ГРИЖИМ И ОБУЧАВАМЕ ВАШИТЕ ДЕЦА!”

Мнение на Ирена Т., 30 г.: “Не смятам, че учителите за да бъдат такива не са приети в други специалности или са глупави, както казва Радослава Добрева от София, а според мен са децата на по-бедни хора. Става ли учител дете на юрист? Не! Става юрист, защото родителите имат пари да платят образованието му. Като учителите са глупави, дали хората ще си дават децата при тях за да бъдат ограмотени? Всеки млад учител е несигурен, но с течение на времето се усъвършенства. Аз също съм учителка от 8 години, също съм имала големи трудности в самото начало, но сега хората ме срещат по улицата и ми благодарят за това, което съм направила за децата им.”

Мнение на Милена Иванова, 39г.: Голяма гавра!! “Разделяй и владей”- този римски принцип като че ли е писан за българите! Отчита си дейността министерството и оставя бедняците да се изпохапят като кучета. Едва ли тези 76 или 20 лв ще увеличат богатството на бедния даскал – ще бъде като буря в чаша вода. Поздравления за Директорите, които ще разпределят по равно парите!!!!!!!!!!!

Коментар: В края на май месец присъствах на открит урок. На този открит урок от 28 деца биде работено с 5 деца. Предлагам на учителите по математика сами да пресметнат. При 1400 лв. нетна заплата на учител на месец и 5 от 28 деца усвоили материала какво трябва да бъде месечното нетно възнаграждение на тези учители? Отг. 250 лв.
Илиана Пенева, 31 г.

Коментар: Къде е ролята на родителите във възпитателния процес! Всички ли мислят, че учителите са виновни за неуспеха на някои подрастващи?! Казвам “някои”, защото има доста умни деца, но те отиват на училище с ясната идея, че там се учи! И което е най-важното успяват да се реализират. Желание и труд от страна на децата трябва да има, а не да прехвърляте топката на учителите! Вгледайте се първо в собствените си деца и се замислете къде са вашите грешки във възпитанието им. Може и да успеете да прогледнете:)))!!!
Светлана Костадинова, 31 г.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
майка ( преди 12 години )
Към кои по-точно институции да се обърна при проблем с учителка по английски в частно училище?Директора се интересува дали бие детето и след като не значи всичко е наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
десислава ( преди 12 години )
ми росе,ако детето ти е тъпо,а ти като всяка надута майка, си мислиш ,че твоето дете е най-умно, не му обръщай внимание и после учителите виновни. ТИ СИ ЧОВЕКЯТ КОЙТО ТРЯБВА ДА УПРАЖНЯВАШ КОНТРОЛ и ако трябва няма да спиш ,докато гарджето ти не се подготви по всички предмети........пък тогава ще видиш колко е умничко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 1 rate down comment
Цветелина Тодорова, ( преди 12 години )
Съгласна съм, че учителските заплати са малки, но и хора с други професии работят за 300 лв. месечно, нали, особено в по-малките населени места. И също издържат семейства. Не съм съгласна с нежеланието на учителите доходите им от частни уроци да се облагат с данъци, т.е. не дават своя принос в бюджета, откъдето всъщност им се плащат заплатите. Откъде да дойде увеличението от 100 процента тогава????? Къде може да получаваш без да даваш???? Или мислят, че хората с други професии, които декларират и плащат данъците си от извънтрудови правоотношения са на по-ниско стъпало от тях и са по-малко достойни за уважение????????Ами ако всички си извоюваме правото да не плащаме данъци за частния си бизнес /защото за учителите частните уроци са точно това/ какво би се случило? След като говорят за магистърските си степени нека да се замислят за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар