Детската астма се лекува успешно

25.11.2005г. / 15 19ч.
Аз жената
Детската астма се лекува успешно

Ако се лекува правилно и достатъчно продължително, астмата при децата може да бъде овладяна напълно, подчертаха изтъкнати български лекари специалисти по повод предстоящата утре Национална експертна конференция по детска астма.

Според съвременните разбирания астмата е хронично белодробно възпаление. Това е най-разпространеното и социално значимо заболяване сред неинфекциозните болести. Лечението й е скъпо и продължително, а ако не се лекува правилно с напредването на възрастта на болния и развитието на астмата става все по-скъпо и по-неефективно, като често се стига до постъпване в болница и до инвалидизация.

По данни, изнесени на пресконференцията, потенциалните и настоящи астматици у нас са 2 милиона, 480 хиляди от тях – диагностицирани. Болните от астма в целия свят са 300 милиона, което е в пъти повече спрямо другите най-разпространени и социалнозначими болести – диабет (150 милиона) и СПИН (40 милиона). Директните и индиректните икономически разходи, свързани с астмата са също огромни – 17.7 милиарда евро годишно в Европа.

При децата в повечето случаи астмата е с алергична природа. Обикновено е провокирана от инфекции, най-често вирусни. Тя протича атипично. Характерните симптоми са свиркащо дишане, кашлица, намалена физическа активност на децата и нощни събуждания. В 80 % от случаите на детска астма първите симптоми настъпват в периода от 0 до 5 години.

По световни епидемиологични данни разпространението на астма при децата е с честота около 10%. В България децата с лека и умерена персистираща астма са около 15 000. От тях едва 2500 получават всеки месец контролираща терапия.

Изключително важно за поставяне на диагнозата бронхиална астма и за контрол на лечението й, е функционалното изследване на дишането. То дава информация за типа дихателна недостатъчност.

Известно е, че противовъзпалителното лечение при деца с астма трябва да започне рано и да бъде достатъчно продължително. Подборът и дозировката на медикаментите става според етапа на развитие, до който е достигнала болестта, при спазване на стъпаловидния подход.

Глюкокортикостероидите повлияват един от основните механизми на астматичното възпаление и са златен стандарт при лечението на астма. Инхалаторите не дават системни странични ефекти и в повечето случаи са достатъчни за овладяване на астмата и осигуряване нормален живот на детето.

Понякога, когато лечението с кортикостероиди не дава достатъчно добър резултат и дозата се налага да се повиши до вече не толкова безобидни нива се преминава към нов клас медикаменти – левкотриеновите антагонисти. Те блокират един от основните медиатори на възпалението при астма (левкотриени). Така се осигурява по-добър контрол върху заболяването и е възможно намаляването на дозата на кортикостероида.

В България вече има достъпен медикамент от групата на левкотриеновите антагонисти (Singulair), които НЗОК включи в листата си и заплаща 100 % за деца от 1 до 15 г. възраст. От септември месец тази година той се изписва без протокол от пулмолози, алерголози и педиатри. Това са европейските стандарти за лечение на астмата, които се прилагат и в България. Българските специалисти имат вече 4-годишен опит с този вид медикаменти и резултатите от първоначалните изследвания са повече от обнадеждаващи. Те показват, че при неадекватно контролирана астма, добавянето на левкотриенов антагонист подобрява вентилаторната функция, намалява нуждата от инхалации, подобрява симптомите не само от страна на астмата, но и от носа. Ефектът е налице и при възрастни, и при деца, без да се регистрират сериозни и изразени странични ефекти.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
диана ( преди 12 години )
Сина ми е на 10 г'и боледува от асма.влиэа поне 5 пъти в болница на урбаэон вентолин за 1 год.ползвали сме флексотид'буто асма,пулмикорт,вентолин,нофелин и др.В момента сме на Серетит.има ли някой който е използал това лекарство и какви са му наблюденията?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
таня ( преди 12 години )
0 rate up comment 0 rate down comment
Гери ( преди 12 години )
момичета сингулар е много добро лекарство в смисъл искам да кажа че ние го вземаме вече 2 години и сме нямали проблеми да чукам на дърво колкото до анти алергенната ваксина нищо хубаво не ни се случи докато я слагахме пристапите просто не спираха и сега сме я прекратили и сме си само на сингулар и ериос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Даниела Петрова ( преди 12 години )
Дьщеря ми е на 10 пихме иериос, капки ксенсзи, кузихром, кцезал, една година но никакьв ефект,през есента и зимата започна да ми прави пристьпи,д-р Рачева от дет.алерг.ни препорьча лечение чрез ваксина Staloral, но чета за тяхните противопоказания, моля даите ми савет ако някои го е ползвал а сащто Singuler. Кое е по-малкито зло и кое е по-добре!!! Щте чякам някои да пише по темата!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
ваня ( преди 12 години )
изписаха ни сингулар.кажете ми нещо повече за този продукт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
nina ( преди 12 години )
СИНЪТ МИ Е С АЛЕРГИЧНА АСТМА.ПРОБВАХ КАКВО ЛИ НЕ,ФЛИКСОТИД,ВЕНТОЛИН ,СИНГУЛЕР .РЕШИХ,ЧЕ ВЕЧЕ Е ПО ДОБРЕИ РЕШИХ ДА СПРА ВСИЧКО. ЕДИН МЕСЕЦ БЕШЕ ДОБРЕ ,НО БЕШЕ НА ГОСТИ ПРИ БАБА СИ ,НА ЕДНО ПРЕКРАСНО И МНОГО ЧИСТО МЯСТО В ПЛАНИНАТА.ПРИБРА СЕ ВЪВ ВАРНА ,НА ПЪРВАТА СЕДМИЦА Е С ПРИСТЪП.СЕГА ЗАПОЧВА МЕ СЪС СИНГУЛЕРА,И АНТИ АЛЕРГЕНИ ПОД ФОРМАТА НА ВАКСИНА.НАДЯВАМ СЕ ТОВА ДА Е РЕШЕНИЕТО ЗА МОЕТО ДЕТЕ.ТОЙ Е САМО НА 5гИ СЕ НАДЯВАМ ДА ГО ИЗРАСТЕ.НЕЩО НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ ЗА АНТИ АЛЕРГЕНИТЕ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
SEVDA ( преди 12 години )
NA DA6TERYA MI NASKORO POSTAVIHA TAZI DIAGNOZA NEALERGI4NA ASTMA.IZTRAPNAH,DODI MI KATO GRAM OT YASNO NEBE.IZPISAHA NI BEYBI HALER,FLEKSOTIT.100 LV DADOH ZA LEKARSTVA.SLED NAVAR6VANETO NA GODINKA BILI BEZPLATNI.DANO DA NE YA OBARKAT DA SA POSTAVILI TO4NATA DIAGNOZA.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
ели ( преди 12 години )
някой знае линещо за странични ефекти от сингулера
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
марияна ( преди 12 години )
в къщи сме трима асматици аз и двамата ми сина големия на 16г използва флексотид250мл ,а малкия на 6г използва флексотид 50мл и сингулар през ноща чувстват се добре вентолина се използува много рядко но провеждаме правилно лечение всики божи ден аз съм на серетид 500мл лечението трябва да се провежда стриктно освен това избягвам да давам ядки прясно мляко и котато са цъфтежите особенно на акацията и липата разходките са ограничени огромно значение има на какви матраци спат децата за да се избегнат пристъпите ,астмата изисква постоянство при лечението и пълно спокойствие много често пристъпите се пидизвикват и от притеснение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
марина ( преди 12 години )
deteto mi e na 4 g. ot 1 godina e vse s bronhit erius i ventolin po4ti ne spirame da piem diagnosata e asma s alergi4en komponent ispisaha ni efira4 no nikoi ne pi6e da sa go polzvali ako niakoi ima opit s tova lekarstvo molia da go spodeli nie go piem ot 20 dena vsiaka ve4er i gardite ne spirat da svirat makar i po malko tai kato lekuvame porednia bronhit blagodaria predvaritelno
отговор Сигнализирай за неуместен коментар