Снимка: istock
Независимо дали обичате да правите клекове (клякания) или не, това е една наистина добра тренировка за оформяне и стягане на бедрените мускули и мускулите на седалището. Повторенията са наистина мъчителни и трудни. Ако правите клековете си по един и същи начин, с течение на времето те не само ще ви омръзнат, но и ще изгубят ефективността си. Ето защо е важно да променяте начина на изпълнение на клековете, за да ви донесат максималните положителни ефекти, които търсите.
3 упражнения за бързо стягане на корема
Опитайте някои от следните техники:
1. Сменяйте ритъма на изпълнение.
Клякането е страхотно упражнение за цялото тяло. Докато се фокусирате върху краката и бедрата си, тазовото дъно, коремните мускули и гърбът играят огромна роля за успешното изпълнение на упражнението. Добавете дъмбели или гирички, за да промените интензивността на движението, така че вместо да правите клековете в еднакъв ритъм всеки път, да ускорите темпото и натоварването.
2. Сменяйте позицията си.
Ако правите един и същи тип клекове, с времето те ще изгубят ефекта си. Променете начина, по който ги изпълнявате. Увеличете теглото, което издигате и сваляте при изпълнение на упражнението. Към вашето тегло добавете и тежести или правете така наречения „български клек“ – вид клякане, при което единият крак е повдигнат на пейка или стъпенка, а другият крак изпълнява кляканията. Упражнението е по-трудно и помага да развиете мускулите си по по-интензивен и ефективен начин.
Как да изгубите телесни мазнини с различни упражнения
3. Използвайте различни обувки.
Всяка тренировка изисква различна екипировка. Затова, когато към клековете прибавите и тежести е по-добре да носите обувки за вдигане на тежести, за да облекчите натоварването върху стъпалата и краката си. При изпълнение на клековете без допълнителни тежести можете да използвате обикновени спортни обувки.
4. Опитайте клякания с един крак.
За да изпълните този вид клекове, подпрете единия си крак на повдигната плоскост и клякайте с другия крак. След това сменете краката. За да направите упражнението още по-трудно, изправете неактивния крак напред и клякайте, като се опитвате да не сгъвате изпънатия крак в коляното. Този вид клякания могат да се изпълняват с тежест или без.
5. Използвайте кутия като ориентир за обхвата на клякането.
Колкото по-ниско клякате, толкова по-трудно е упражнението, респективно толкова повече работа извършват мускулите. Според индивидуалните ви възможности за клякане или според желанието ви да разгърнете потенциала на този вид упражнение, вземете кутия с определена височина, например такава, каквато да ви позволи да клекнете до 90-градусов ъгъл. Когато седалището ви опре кутията ориентир, задръжте за няколко секунди, след това се изправете. Можете да вземете и по-ниска кутия, която да ви помага да изпълнявате клековете по-широкообхватно.