Детската кухня – за и против

11.01.2008г. / 11 01ч.
Аз жената
Детската кухня – за и против

Ако попитате 10 майки в градинката дали искат да се запишат за храна от детската кухня, поне 9 от тях ще кажат твърдо и уверено “Да”, ако не са се записали вече.

Забелязала съм, че повечето майки изобщо не се замислят преди да вземат това решение. В същото време ще избират блуза поне 10 минути.

Ако попитате майките защо се записват за храна от казан, отговорите варират от “За 2 лв./ден (условно, не знам цените) му взимам 3 яденета – то това си е без пари”, до “Нямам време да готвя” или “Не мога да измислям манджи всеки ден”. За мен тези причини са неприемливи. Всъщност, аз така и не намерих достатъчно основателна причина, за да се запиша и аз за храна от детска кухня.

Няма да ви казвам дали да си храните бебето с храна от казан, само ще ви кажа защо аз не го направих. Причините са няколко – една съществена и 1-2 дребни.

Дребните причини, които са по-скоро следствие от основната:

В детската кухня се ходи в определен час – 12.00 – зиме и лете, в студ и пек. Ако те няма – губиш дажбата. Винаги съм се чудила на майките дето правят невъзможни комбинации с приятелки, баби и т. н., за да успеят. Мен лично, висенето на опашка под час не ме кефи. Бих вложила същите усилия и комбинативна мисъл в готвене на детска храна. Да не говорим, че не винаги тези маневри са приятни и удобни и за децата. Когато имаш бебе не разполагаш с времето си.

Никой не може да ме убеди, че онази храна там с нещо превъзхожда или дори е равна на тази, която ще приготвя аз :)

Голямата причина. Тя е част от цялостната ми философия за отглеждане на деца, в частта за храненето :), а именно:
Когато детето стане на 2 годинки тръгва на ясла. В краен случай – на 3 год. тръгва на детска градина. Там яде храна, сготвена в казан – един за всички – като в казармата. Там нямам никакво влияние върху храната. Единственото, което мога да направя е да осигуря качествена храна по моите разбирания за следобедна закуска (като го вземам от градина) и вечеря.

Когато детето тръгне на училище, обикновено се храни на стол или си носи сандвич. Малко са децата, които се прибират за обяд у дома. Още по-малко са тези, които у дома ги чака нещо сготвено за обяд.

Когато стане студент – храна от казан, комбинирана със сандвичи. Сготвеното е рядкост.

Когато тръгне на работа – храна от казан, сандвичи. Готвено – вечер, евентуално, ако има кой да го сготви.

Първите 2-3 години от живота на детето са тези, в които то има шанс да НЕ яде храна от казан, а повечето майки с лекота отнемат тази привилегия. Това е и времето за формирането на хранителните и вкусови навици на децата. Затова готвех на децата си ново и различно ястие всеки ден, особено в първите 4-5 години.

Помагах си с купени пюрета в частта “Спанак” и частта “Риба”. И при пътуване, естествено.

Храни и навици, от които лишавах децата си съзнателно.
Зрънчо, чипс, снакс, тестени изделия – кифли, банички, кроасани, солети и т. н.

Заради тези храни и мнението ми за детската кухня нямах приятелки сред майките в градинката. Като извадеха нещо такова, аз си хващах хлапето и се махах.

Така и не разбрах начина им на съществуване – цигари, семки и клюки на пейката, а децата в количките набиват от гореизброените залъгалки, само и само да мълчат. После като проходиха децата, към “цигари, семки и клюки” се добави и викането по децата от пейките да не правят това или онова.

Аз заменях тези неща с плодове и зеленчуци. И сега децата ми няма да се сетят, че им се яде нещо такова, но за плодове се сещат и ако няма – надават вой.

Храни, разрешени от време на време, колкото да не е “без хич”.
Желирани бонбони и Кока-Кола (и останалите газирани напитки).
Казват, че хранителния желатин е полезен заради пектина, който съдържа. Не знам.
Газираното избягвам не заради газировката, а заради пълната липса на качества в продукта.

Храни, разрешени винаги и (почти) по всяко време, за ужас на останалия свят.
Шоколад.
Разрешавам на децата си шоколад от преди да навършат 1 годинка. Ползвам шоколад когато децата са болни, особено ако е нещо стомашно и е съпроводено с повръщане и разстройство. Шоколадът действа затягащо на стомахчетата. Пробвала съм този ефект не веднъж и върху възрастните членове на семейството ни. Усвоява се много бързо и обикновено децата не го повръщат обратно, а освен това им доставя енергия. Естествено дозата е по едно блокче на час. Всяко нещо, с което се прекалява – вреди.

У дома винаги има чист млечен шоколад. Противно на очакванията, децата не прекаляват с него. Ако единия ден ядат повече, после с дни не се сещат за него.

Нещо любопитно, прочетено някога някъде:
Как да направим на децата си максимално балансирано меню?
Оставяме децата си сами да го направят и не ги насилваме. Учени и лекари (не в България) са правили експеримент с две групи деца от дом за деца без родители (те са им пред очите непрекъснато).

За децата от група А, диетолозите са съставили “идеалното меню” и са наблюдавали децата – дали им харесва, колко ядат, как се развиват.

Децата от група Б са били оставени да се хранят според предпочитанията си. Предлаган им е избор от видове храни за всяко хранене – закуска, обяд и вечеря.

Накрая се оказало, че децата от група Б са се хранили по-балансирано, отнесено към съответния период от време, от децата от група А.

Този факт ми е чудесен помощник в борбата с бабите, които насилват децата да ядат. :)

www.leeneeann.info/blog

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
диди ( преди 12 години )
аз в момента готвя на моят син,но той много обича манджите на детската кухня.смятам,че е по-добре да седна да си поиграя с него,да го занимавам,в место да вися до печката,а той да беснее самичък и да прави бели.храната винаги е била вкусна,ако не беше нямаше да я яде.и също финансовата част не е за пренебрегване.какво да правят семействата,които не могат да си позволят да си купят за себе си нещо качествено за храна,а камо ли да се чудиш всеки ден нещо ново за детето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Велина ( преди 12 години )
Към Борислава:Кухнята, която готвя на сина ми е богата и разнообразна - от прекрасните традиционни български безмесни ястия като огретен с картофи или зеле с ориз до авокадо и елда. Освен това му давам и някои готови сладки изделия, които се предлагат на пазара и които са с обикновената бяла захар, така че той и нея я познава добре.А относно месото - когато синът ми порасне, ако поиска да пробва и му хареса да яде месо, аз няма да го възпрепятствувам. Това ще си е въпрос на негов личен избор. Той вече ще е голям и ще си поема отговорностите в живота сам. Това се отнася не само за яденето или неяденето на месо, а за всичко.Ролята на родителите е да насочват и възпитават своите деца, да се опитат да ги въведат в живота.А оттам нататък-децата сами решават какво да правят и как да живеят. Поздрави и пожелания за щастливо отглеждане на децата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
Даниела ( преди 12 години )
към Борислава, 35 г., Варна Днес децата ми вече са големи /на 7 и 13 годинки/ и мога уверено да твърдя, че не налитат на такива неща. Естествено, че ако решат да си купят няма да ги "убия", но целта е постигната - създадена е някаква култура на хранене и някакви навици :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
galia ( преди 12 години )
zdraveite!moeto mnenie e niakade po sredata,sina mi obi4a da si hapva,no kogato na nego my haresva.toi e na 11 meseca i ot skoro my gotvia,do sega i vse o6te e na piureta i ka6i.ne znam dali az gre6a niakade,no moite ne6ta ne gi haresva mnogo,a bih kazala 4e sa dosta dobri.niakoi ot prodyktite mi gi nosiat ot italia kato naprimer mle4en grah,domatenoto piure sas zelen4yci,brokolito i dr.slagam syhi sypi i byliuni na milypa za detski sypi,s pile6ko bon file ili mesce ot byt4e,slagam nai razli4ni zelen4yci,syhar i malko go pasiram zaradi mesoto.stava mnogo vkysno,ne go presoliavam,no vapreki ysiliata mi ne iska da gi iade.prez den gotvia mai samo za kotkata.dve sedmici biahme na kyhnia i vsi4ko si iziajda6e,no mi e dale4e,ina4e bih vzemala poniakoga,pri nas e za kogato poiska6 si zaveriva6 kyponi.sega sme na kypeni piureta,ne znam dokoga?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Борислава ( преди 12 години )
Интересно е,а и полезно да чета мненията ,съветите или препоръките на майките.Разбира се за всяка една от нас е "нормално" нашето мнение за отглеждането на все пак собствените ни деца.Смятам обаче,че златната среда е най-благоразумното решение.Казвам това,защото изпитах доста затруднения относно захранването на моето дете.След като получи алергия,съответно лекарката-специалист предписа диета+специално мляко.Резултатът ли?-задържане на теглото,невъзприемчивост на сокове,попара...В чудо съм се видяла.А забравих:готвих на дъщеря ми,но се оказа,че е злояда и не харесва какво да е.Та ето стигнах до същественото:спаси ме детската кухня!!!Детето харесва повечето храни и не мога да си представя тази самоцелна крайност след толкова усилия,да я лишавам от 5 гризки,парченце шоколад или кокоше яйце.Ами тези странни "вкусотии" от кълнове,авокадо,добавки на кафява захар и т.н.Не ,не нападам тази майка,но я питам Какво ще направи,ако детето прояде и хареса месо?Или пък питам и авторката на статията:Днес децата й са малки и тя ги отдръпва,ако види,че някоя майка дава гризки,а когато децата пораснат и тя не ги вижда целодневно,ще разбере ли,че в училището децата консумират точно това,гледайки другарчетата си?И аз не харесвам пици,сухи сандвичи и др.,но не отричам пицариите,защото и аз понякога огладнявам!!!С уважение към всички майки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
мария ( преди 12 години )
Културата на храненето в БГ е толкова ниска,че ощe 100 години ще се иползва този ужас-детска кухня.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Даниела ( преди 12 години )
Радвам се, че статията предизвика такъв интерес и толкова много коментари. Нормално е да има различни мнения и различни позиции, единственото ненормално е да наричаш "префърцунен и глупав" човек, когото не познаваш, но вярвам, че това е въпрос на възпитание. Бих искала да уточня нещо: "Цигари/семки/клюки" е образно казано - нещо, което онагледява безцелната загуба на време за сметка на нещо друго, по-полезно. А за срещите с приятелки и обсъждане на детските теми съм твърдо "за" - иначе просто забравяш човешкия език :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
диана ( преди 12 години )
Az sa6to sam saglasna s vas za hranata no kakvo lo6o ima da izleze6 s priatelki v gradinkata ne da kliukarstva6 a da se razsee6 ot ejednevieto na po edno kafe s zigara.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
Велина ( преди 12 години )
Напълно съм съгласна с мнението!Масово се ползват детските кухни, но аз не съм от привържениците им. Но от моя парк, в който излизаме с моето бебе има и други майки като мен! Повечето обаче смятат, че детската кухня им решава въпроса с изхранването на детето им. И това е (според мен) от мързел. Винаги ми е било жал за тези деца! За мен детската кухня е доста съмнителна като качество и като полезност. Някои майки сякаш успокояват съвестта си, че като дават от въпросната храна на децата си,им се предоставяло такова разнообразие, каквото иначе те нямало как да получат?! Да, ама НЕ!!!!В действителност там кухнята е изключително ограничена откъм богатство на храни, пълноценност и вкусове! Така считам аз. Там никога няма да сготвят това, което готвя аз за моя син- люцернови кълнове, броколи с кестени, елда, ястия с пшеничен зародиш, нахутено брашно, изобилие от зеленчуци, тофу, авокадо, червена леша,и т.н.В десертите му слагам много по-полезната кафява захар. Синът ми е захранен с много по-хранителните пъдпъдъчи яйца, и нещо повече тези яйца са с много по-нисък риск от алергични реакции. Той все още кокоши яйца не яде, тъй като при тях има и друг голям риск- от салмонелоза, който отцъства при яйцата от пъдпъдъци, защото темпертурата на тялото на тези птици не позволява салмонелата да вирее при тях...Само че аз сама се ориентирам с този начин на изхранване на детето ми. До сега не съм попаднала на педиатър,който адекватно да ми дава насоки. Като се започне още със захранването, когато получавах невероятни съвети, от неправилни, по-неправилни, също и опасни за здравето на детето, с реален риск за алергизирането му! Затова винаги се позовавам изключително до чуждоезична литература и материали от интренет.....Има още много да споделя, но да не се задълбавам.ще се радвам пак да прочета пт българска майка мнение, което да подкрепям и аз.....Ако има майки - вегетарианки като мен, очаквам да прочета още информация за изхранването на децата им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Снежана ( преди 12 години )
Поздравления! Смятам, че всичко това е правилно и трябва да бъде точно така. Моят син е на 5 години. До 2.5г. - тогава тръгна на детска градина - е ял само домашно приготвена храна - и малко готови пюрета - спанак, риба, агнешко - нещо, което аз не мога да приготвя. Не ме е срам, че не съм ползвала детска кухня - напротив - горда съм, че съм готвила на детето си - ако не за него, на кого другиго бих отделила толкова време!?! Никога не са ме привличали клюките по градинките и безцелните приказки, цигарите и семките също - по-добре у дома с детето и до печката, за да му приготвя нещо, което ще е полезно за него, нищо че ще е за моя сметка. Сега също действам по същия начин - за мен храната е важна - от нея зависи здравословното състояние на цялото семейство и винаги е добре когато храната е домашно приготвена.Що се отнася до по-голямата част от майките - за мен тях просто ги МЪРЗИ и гледат да минат по тънката лайсна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар